מצלמת מהירות ניידת

עודכן לאחרונה ב נובמבר 10, 2023 ע"י חיים אליה

במאמר זה אסביר על מצלמות מהירות ניידות: מצלמת מהירות ניידת הנקראת ממל"ז (או ממל"ז מהירות), וכן מצלמת מהירות ניידת הנקראת דבורה,
מהעושים אם מקבלים דוח ממלז בדואר? כמו גם אפרט, מה על השוטר לבצע על מנת שהתוצאה במצלמה תהיה מדויקת. כך למשל, במידה והצילום באמצעות מצלמת מהירות ניידת לא נעשה בהתאם להנחיות.

אזי התוצאה (קמ”ש) העלולה להתקבל במצלמה גבוהה, בהרבה ביחס למדידה אילו הייתה מבוצעת המדידה בצורה נכונה ב – מכשיר הממל”ז או דבורה, מה שיכול להוביל לביטול הדוח/קנס – נהיגה במהירות מופרזת. ישנן מצלמות מהירות ניידות, המשטרה משתמשת בהן למטרות אכיפה. למשל ממל”ז – שהוא מד לייזר או אק’ לייזר או מצלמות עמוד הנקראות א – 3.

אקדח לייזר משטרתי

אקדח לייזר משטרתי מכשיר הבנוי בצורת אקדח אשר ממנו נשלחת קרן לייזר לגוף הנמדד, במקרה זה מדובר על רכב, והיא חוזרת לאקדח. האקדח לייזר משטרתי יודע לחשב את קרן הלייזר מיציאה מהממל"ז, פגיעה בגוף (רכב) וחזרה לאקדח במהירות מסוימת המתורגמת לקמ"ש. כך למעשה עובד אקדח לייזר משטרתי.

ישנן מצלמות ניידות נוספות כמו מולטנובה 6F ניידת, כאשר השוטרים משתמשים בה באמצעות כלי רכב בדרך כלל על ניידת סמויה. אחת מהמכמונות המהירות המשוכללות והיעילות, מבוססת על רדאר, כאשר המכמונת מותקנת בניידת המשטרתית והיא גלויה או סמויה. נמצאת בחלק הקדמי של הניידת או אופנוע או כל כלי רכב אחר, עליה מותקנת אנטנה הפועלת על רדאר ותאורה לפלאש כאשר כל המכלול נעשה בצורה אוטומטית כולל ההפעלה של הדבורה (ללא מגע שוטר).

מכמונת זו, מותקנת יחד עם המצלמה ברכב המשטרתי על הדשבורד. האכיפה מתבצעת ע”י שימוש בסרט צילום עם כמות מוגבלת של תמונות. עברייני המהירות, ייצולמו באופן אוטומטי כך שכל נהג העובר את המהירות המותרת בחוק או בתקנות התעבורה ב- כלי הרכב שבו נוהג – יצולם.

יודגש כי הרכב הנמדד יצולם ( ולא יושבי הרכב ע”מ למנוע זיהוי, של מי ישב בכלי הרכב, ולכן רק הכלי הרכב הנמדד יצולם ללא פנים הרכב). לאחר מכן, יישלח בדואר דו”ח תנועה מ- אגף התנועה במשטרת ישראל לפי הכתובת שמעודכנת במשרד הרישוי בגין מהירות מופרזת.

מצלמת מהירות ניידת כל המידע כאן

איך יודעים אם שוטר צילם אותי ?

איך יודעים אם שוטר צילם אותי ? באופן עקרוני שוטר ידאג גם לעצור אותך ואף לעכב, אם צילם את ביצוע העבירה. לחילופין יישלח הדו"ח בדואר במידה והשוטר צילם את ביצוע העבירה וזאת במטרה לתקן את הנהג שנסע מהר.

במידה והשוטר צילם בלילה אתה תראה את תאורת הפלאש אם השוטר אכף באמצעות ממל"ז – לייזר או מכשיר דבורה על השוטר לציין שהיתה תאורה במקום ( מניסיון גם אם אין תאורה במקום הרי שהשוטרים יציינו שיש ). עוד יודגש כי בדרך כלל בלילה ( גם בתנאים מסוימים ביום ) השוטרים הנמצאים במשמרת הם 2, כך שאחד עומד ומזהה עבירה והשני מבצע את העיכוב או מעצר בצד הכביש.

ולכן, ככל ובעת ביצוע האכיפה היה שוטר אחד יהיה יותר קל לבטל את הדוח ראה ביטול דוח מהירות מופרזת .שכן שוטר אחד לא יכול לבצע את האכיפה בהתאם לפקודות המשטרה, וכאן בדיוק נכנס תפקידו של עו"ד תעבורה.

דוח מהירות דבורה ו/או דוח מהירות ממל"ז (דוח מהירות לייזר) אקדח מהירות ו- דוח –

בדוח מהירות דבורה או ממל"ז (נקרא גם דוח מהירות לייזר) יש לא מעט כשלים ואפשרי לבטל וזאת מאחר והשוטרים לא תמיד מבצעים את האכיפה כנדרש,
מה שמותיר מקום לסנגור להביא לידי ספק סביר בתיק ואז לזיכוי או לפחות לעונש קל.

שכן " דוח מהירות דבורה " בפרט אינו יכול להיות שלם ומלא, גם עפ"י דעתו של בית המשפט העליון אשר קובע כי דוח מהירות באמצעות הדבורה לא יצר מסה קריטית כמו הממל"ז ולכן הוא בר ביטול. על מנת להגיש ערעור על דוח המהירות, על הנהג לפנות ל-עו"ד תעבורה אשר יוכל להגיש את הערעור ולהשתמש בטענות מוצדקות לביטולו של דו"ח זה.

מצלמת מהירות ניידת ערעור

אם קיבלתם דו”ח מהירות ממצלמת מהירות מסוג ממל”ז או דבורה באפשרותכם שלושה דרכים ואלו הם :

1. לבקש לבצע המרת דוח תנועה באזהרה ( עקרונית אי אפשר כי אגף התנועה לא מאפשר המרה באזהרה – אך לכל כלל יש גם יוצא מהכלל).
2. לבצע הסבת דוח תנועה לאחר ככל ואחר נהג.
3. להגיש בקשה להישפט, ולבטל את הדוח .

שכן, קיימות לא מעט בעיות ואפילו חמורות אשר יכולות לבטל את הדו”ח. מצד שני, ניתן יהיה לערער על הדו”ח במקרים אשר בהם הלייזר לא היה מכויל במכמונת המהירות מסוג ממל”ז {על הממל”ז לעבור איפוס לפני השימוש}.

יש לציין כי על השוטר המפעיל את הממל ז לכוון למרכז הרכב הנוסע ולבצע רישום מדויק של שעה, זמן ומקום. גם אם הרכב של הנהג נסע בכביש מעוקל והשוטר לא יכול היה למדוד את המהירות באופן ישר כלומר קשר עין לא נשמר.

ניתן יהיה לערער על הדו”ח לבית המשפט לתעבורה,
אם אחד מתנאים אלה לא מולאו, ניתן יהיה לזכות את הנהג. אם המהירות נמדדה באמצעות מכשיר דבורה, קשה להפעילו ונדרשת מיומנות רבה על מנת להפעיל מכמונת מהירות זו. המכשיר חייב להיות ברדיוס של 50 מ’ מהרכב המודד.

שוטר עם אקדח לייזר חייב לעצור אותי ?

שוטר עם אקדח לייזר חייב לעצור את הנהג הנמדד, מהסיבה הפשוטה כי חובה עליו להסביר את מהות העבירה וכן, חייב לרשום את דבריו במדויק – כך לפי הנחיות המשטרה. (מה שבפועל לא תמיד נעשה מצד השוטרים ). ולכן לשאלה "שוטר עם אקדח לייזר חייב לעצור אותי" התשובה לכך חיובית

דוח מהירות ממל"ז | מצלמת מהירות ניידת מסוג ממל"ז (מד מהירות לייזר) | ממל ז מהירות

ממל"ז – ממל"ז (מד מהירות לייזר נקרא גם ממל ז מהירות) זוהי בעצם מכמונת מהירות המבוססת על קרן לייזר. מכשיר זה הדומה לאקדח גדול המכיל דיודה אשר מקרינה לייזר לטווח של כמה מאות מטרים. מד מהירות זה, מבוסס על אפקט דופלר למדידת מהירות, כאשר האקדח מכוון אל הנהגים כך שבסופה של האכיפה ניתן דוח מהירות ממל ז לנהג. איך בפועל עובד הממל ז – לאקדח עצמו, צמודה עינית אופטית, אשר עוזרת למפעיל לכוון את אור הלייזר לחזית הרכב.

מצלמת מהירות מתוך ניידת מסוג דבורה

מכמונת מהירות מכשיר הדבורה, מוכר לרוב הנהגים בישראל. מכשיר זה מותקן בניידות סמויות, כאשר הוא פועל על פי הוראות שנקבעו. הדבורה הינו סוג של מכמונת מהירות שיכול למדוד את מהירות הנסיעה של רכבים הקרבים לניידת המשטרה, בשני כיווני הנסיעה. וכן, שוטר יכול להתגנב מאחורי רכב חשוד ולמדוד את מהירות נסיעתו.

מצלמת מהירות ניידת לרכב משטרה – שוטר עם מצלמת מהירות


דוח ממלז בדואר- מצלמות מהירות בניידות משטרה, מופעלות ע”י רדאר והן משדרות גלים אלקטרו מגנטים אשר מודדים את המהירות על אפקט דופלר. למשל טווח האכיפה של מכמונת מהירות מסוג “דבורה” הינו למרחק של 219.1 מ’. מכשיר זה ניתן למדידת מהירות, גם כאשר רכב המשטרה נמצא בתנועה. מכשיר זה, מצויד בשתי אנטנות קטנות המתקנות על גג ניידת המשטרה והשוטר, יכול לקלוט באמצעותן את מהירות נסיעתו של הנהג.


דוח ממלז בדואר? מה עושים ?

ברגע שמגיע דוח ממלז בדואר יש לפנות לעורך דין ע"מ לקבל את כל התמונה כולה ולדעת איך אפ'ר לטפל בדוח זה אנו מציעים ייעוץ ראשוני ללא עלות.

להלן דוגמאות לביטול דוחות מהירות באמצעי אכיפה שונים ( ממל"ז דבורה)

ביטול דוח מהירות מופרזת
כתב אישום נהיגה במהירות של 146 קמ"ש בכביש של 80 קמ"ש מסתיים ללא נקודות.
מצלמת מהירות ניידת - עו"ד חיים אליה ביטול דוח מהירות
גזר דין נהיגה במהירות של 146 קמ"ש בכביש של 80 קמ"ש מסתיים ללא נקודות.
מצלמת מהירות ניידת כתב אישום
גזר דין נהיגה במהירות של 174 קמ"ש בכביש של 80 קמ"ש מסתיים ללא נקודות.
מצלמת מהירות ניידת פרוטוקול מבית משפט לתעבורה ביטול דוח מצלמת מהירות ניידת
גזר דין נהיגה במהירות של 146 קמ"ש בכביש של 80 קמ"ש מסתיים ללא נקודות.

שוטר עם מצלמת מהירות – איך מבטלים ? – סיכום. 

מי שמודד את מהירות הנסיעה של רכבים הוא שוטר עם מצלמת מהירות, השייך לאגף משטרת התנועה. השוטר משתמש עם מכשיר ידני קטן שהוא למעשה מכשיר נייד כדי לתפוס נהגים שנהגו במהירות מופרזת. מכשיר זה פועל על אקדח הלייזר והוא מכוון את המכשיר שהוא למעשה מצלמת מהירות, לכיוון מספר הרכב, עד שהמכשיר ננעל. בעבירות המהירות ישנן כמה עבירות: הראשונה היא, עבירת מהירות נסיעה ללא ניקוד והקנס על עבירה זו הוא 250 ש"ח.

קיימת עבירת מהירות שבגינה נצברות 8 נקודות כנגד הנהג וכן דוח קנס ע"ס 850 ש"ח. עבירת מהירות חמורה במיוחד, היא זו שנצברות לחובת הנהג 10 נקודות, ו-1500 ש"ח קנס. ישנן עבירות מהירות, אשר הן חמורות ביותר והנהג יקבל זימון לדין בבית המשפט לתעבורה.

למעשה, מכשיר מצלמת מהירות, או מכמונת מהירות, עובד על אפקט דופלר, כלומר קרן הלייזר, יוצאת מהמצלמה לכיוון כלי הרכב וחוזרת למכשיר כאשר הקרן מודדת את מהירות הנסיעה של הרכב.

גם מצלמת ממל"ז מהירות היא מצלמה ניידת וכן, יש סוג מצלמת מהירות נוספת הנקראת דבורה.

אם קיבלתם דו ח על מהירות או קנס כספי, תוכלו לערער באמצעות עו"ד תעבורה אשר יצלם את חומר החקירה מהמשטרה, יבדוק אם המדידה בוצעה באופן נכון. כאשר השוטר השתמש עם אקדח הממל"ז. בהתאם למסקנותיו ניתן יהיה לקבוע קו הגנה, על מנת לבטל או להקטין את עונשו של הנהג.

דוח מ-מצלמת מהירות ניידת איך מבטלים ? ומה עושים ?

כאשר מדובר בדו"ח מהירות ממצלמת מהירות ניידת, יש להקפיד על היסודות העובדתיים המהווים את העבירה למשל, חובת שמירת קשר עין ע"י השוטר או כיול המכשיר או שמיעות צליל דופלר כפול או צליל נעילה או בדיקה כי הנקודה היא מאושרת ונחתמה ע"י קצין או בדיקה כי אין קווי מתח גבוה או בעת ההפעלה משאית לא עקפה או אין לייזר ברכב אחר ברכב (בד"כ ברכב עם שליטה אוטונומית כמו טסלה או מערכת בלימה אוטונומית נמצא לרוב ברכבים חדשים ).

שכן הללו מפריעים ללייזר בעת ביצוע הלזירה, ומחשבת את המהירות באופן כפול. כך שאם הנהג נסע במהירות של 100 קמ"ש כתוצאה מהלייזר המותקן ברכב הנמדד, הלייזר המשטרתי עלול לחבר את תוצאת המדידה בין המכשיר לבין הנהג הנמדד בכפול 2 במיוחד אם הלזירה נעשתה שלא בזווית של 45 לכביש ולרכב המטרה.

כאמור לעיל, מצלמות אלה, מצלמות את כלי הרכב בכל הארץ ונהגים רבים שומרים על חוקי התנועה והמהירות ככל שניתן. מכמונת מהירות נמצאת בצמתים רבים ואפילו מוסתרת, על מנת שנהגים לא ישימו לב אליה, כאשר היא מצלמת כלי רכב. להמשך קריאה ראה כתב אישום תאונת דרכים – נהיגה בקלות ראש.

שימו לב ויודגש בשנית, אלה רק פרמטרים ראשוניים לביטול הדו"ח, ומי שאינו עו"ד העוסק בתחום התעבורה, לוודאי אזרח שאינו בקיא ברזי המקצוע, יגיע ביום הדיון במטרה להגיע להסדר ויטען את הטענות הללו. המדינה תבקש לקבוע את התיק להוכחות ולעוד לפחות 4 דיונים נוספים ע"מ להוכיח את טענתו.

וככל ולא יהיה מומחה הגנה ו/או מהנדס מטעם ההגנה, הרי שבית משפט יפסוק הוצאות כבדות למען יראו וייראו, עם כפל קנס ופסילת רישיון ארוכה מאד. למי שמנהל תיקים ללא ידע מוקדם, לפחות בדיני ראיות, ולכן, כל האמור כאן ייעשה בו שימוש רק למי שיודע או מבין בתחום. כל המידע על אחריות הקורא, אין במאמר משום ייעוץ משפטי.

לכל שאלה או הבהרה אנו כאן
עומדים לרשותכם – ייעוץ משפטי
ראשוני ללא עלות צרו קשר
077-530-9587 (רב קווי)
(מנהלת משרד סניף מרכז – קרן)
או ישירות לעו"ד אליה
0524-42-42-21

ראה מה אחרים חיפשו בנושא זה :

 • פסילה מנהלית + בקשה לביטול פסילה מנהלית

  עודכן לאחרונה ב נובמבר 21, 2023 ע"י חיים אליה בעמוד זה אסביר מהי פסילה מנהלית בכלל, ומהי פסילה מנהלית בשל מהירות מופרזת ו/או שכרות (גם סמים ואלכוהול) ו/או מכוח תאונת דרכים, אציג את הסיבות בהן ניתן לפסול מנהלית, אסביר מהו זימון הנהג לשימוע לפני הפסילה ואמתי ? ומה להציג במטרה לקבל דחיית פסילה. כמו גם,…

 • פגישת זום – הדרך הקלה לקבל ייעוץ

  עודכן לאחרונה ב מאי 12, 2021 ע"י חיים אליה משרדינו מעניק שירותי ייעוץ וייצוג מבלי לצאת מהעבודה / בית באמצעות פגישת זום. כל שנותר הוא לקבוע עם המזכירה תאריך ושעה ולשוחח עם אחד מעורכי הדין. 077-530-9587,  ריקי סניף מרכז שלוחה 0 079-5194940,  קרן סניף צפון מחוץ לשעות העבודה 0545-765-456 [zoom_api_link meeting_id=”71680749797″ link_only=”no”]

 • פגיעה בהולך רגל לא במעבר חציה חוקים וענישה כל המידע העדכני

  עודכן לאחרונה ב נובמבר 6, 2023 ע"י חיים אליה פגיעה בהולך רגל לא במעבר חציה לפי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, בישראל, כמות הנפגעים בתאונות הדרכים הם הולכי רגל וישראל היא המדינה המובילה בעולם לתאונות דרכים שבה נפגעים הולכי הרגל. ישנם 4 דפוסים המתארים את גרימת תאונות הדרכים: למעשה, לא תמיד הנהגים אשמים לגבי פגיעה…

עורך דין תעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי, עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, עו"ד חיים אליה אף בוחן תנועה וחוקר תאונות דרכים, קרי, כמי שמגיש לבית המשפט חוו"ד משפטית על אירוע תאונה ומי הגורם האחראי לה ו/או חוקר במסגרת חקירה נגדית את הבוחן תנועה במקרה של תאונת דרכים, עשה דרכו במשטרה. כמו גם, מרצה בכיר (ומרכז אקדמי) לעורכי דין אחרים בתחום נהיגה בשכרות בלשכת עורכי הדין . למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות - אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.


  צור קשר לכל שאלה - אנו כאן כדי לסייע