דו”ח / קנס על עבירת קיפוח זכות – תקנה 21 לתקנות התעבורה

עודכן לאחרונה ב דצמבר 29, 2023 ע"י חיים אליה

קיפוח זכות השימוש בדרך – עבירת הפרעה לתנועה, קבועה בתקנות התעבורה. העונש הצפוי הוא ברירת משפט {קנס} ועד הזמנה לדין בביהמ”ש לתעבורה במסגרתו יגיש התובע את כתב האישום כנגד הנהג, עבירה זו, נקראת “קיפוח זכות” תקנה 21. ולכן, ביהמ”ש מעניש בהתאם לחומרת המקרה והנסיבות.

עבירת תנועה, עבירת קיפוח זכות מה זה ?

עבירת תנועה קיפוח זכות מה זה ? תקנה 21 לתקנות התעבורה – העבירה מתחלקת לשלושה תתי סעיפים, שניים מהם ללא ניקוד השלישי עם נקודות,
מתייחס למקרה בו נהג אינו מקנה זכות קדימה בצומת או במצבים אחרים שבהם דרושה זכות קדימה לפי החוק.

מהם העונשים על קיפוח?

העונשים על קיפוח יכולים לכלול:

  1. קנסות כספיים: נהג שלא נותן זכות קדימה עלול לקבל קנס כספי בלבד ללא זימון לדין.
  2. נקודות תעבורה: בנוסף לקנס, יכולות להיות מוטלות נקודות תעבורה על הרישיון.
  3. הליך משפטי ופסילת רישיון: במקרים חמורים יותר, כגון גרימת תאונה בעקבות קיפוח זכות קדימה, הנהג עלול להגיע לבית משפט עם כתב אישום או זימון לדין.

חשוב לציין שהעונשים משתנים בהתאם לחומרת המקרה ולנסיבות הספציפיות. המטרה של העונשים היא לשמור על בטיחות בדרכים ולהבטיח שהנהגים פועלים לפי החוקים והתקנות

כמו כן, בהתאם לתקנה 21(ב)(1) לתקנות התעבורה, חל איסור על נהגים לגרום סיכון והפרעה לתנועה בחניית רכב על נתיב נסיעה. העונש הקבוע בחוק, בגין עבירה זו, 500 שח ו-0 נקודות. תוכלו לראות בהרחבה לגבי עבירות מסוג זה בקישור הבא.

תקנה 21 קיפוח זכות – מה מותר ומה אסור כשרכב עוקף או נעקף ומה נחשב לקיפוח זכות. 

תקנה 21 לתקנות התעבורה חיים אליה מסביר הכול

האם יש סעיפים אחרים המחמירים מ- תקנה 21 קיפוח זכות ?

יש ואף חמורים יותר כולם נמצאים בסעי’ 21 בפירוט הבא:

תקנה 21א’ – בחוקי התעבורה, ישנן תקנות אשר מסדירות את אחריות המשתמשים בדרך והכוונה היא לגבי קיפוח זכות. למשל, תקנה 21א, ולפיה כל עובר דרך, חייב להתנהג בזהירות. דהיינו סעיף כללי המקפל בתוכו נהיגה ללא זהירות, והשונה מבחינת הענישה בתכלית מתקנה 21 ב דהיינו קיפוח זכות.  

קיפוח זכות נמצאת בתקנה 21ב בפירוט הבא:

תקנה 21 ב, ולפיה, כי כל עובר דרך, חייב להתנהג באופן כזה,  שלא יקפח את זכותו של אדם להשתמש שימוש מלא באותה הדרך. תקנה 21 ב{2}, ולפיה, כי לא יגרם נזק לאדם או לרכוש ולא ייתן מקום לגרימת נזק.

תקנה 21ב{3} ולפיה, כי לא יפריע נהג את התנועה ולא יעכבנה. תקנה 21ב{4},ולפיה כי הנוהג בכביש, לא יסכן חיי אדם.

נקודות חובה עבירות המקנות נקודות חובה – תקנה 21ג’ – המחמירה יותר נהיגה בחוסר זהירות יש נקודות חובה (6 נקודות חובה) ויש פסילה אך לא מינימום. שימו לב, המקבילה של התקנה נמצא ב- סעיף 62 לפקודת התעבורה – נהיגה בקלות דעת או נהיגה רשלנית ולה יש חובת פסילה של 3 חודשים מינימום בקישור הבא ראה. נהיגה רשלנית או בחוסר זהירות

יש לדעת, כי עבירות הפרעה לתנועה מהוות ברובן עבירות אשר נושאות בצידן קנס ונקודות חובה, לדוגמא עבירת זכות קדימה או מהירות מופרזת. אך מצד שני, עבירות הפרעה וסיכון לתנועת כלי הרכב, כדוגמת עבירת קיפוח בנסיבות מחמירות, גוררת הזמנה לביהמ”ש לתעבורה כדוגמת לפנות ימינה בכביש בו אסורה הפניה ימינה. 

יש לדעת, כי לביהמ”ש לתעבורה, קיימת הסמכות של ענישה רחבה יותר, הכוללת אפילו מאסר, מאסר על תנאי, פסילת רישיון נהיגה, פסילה על תנאי, חתימה על התחייבות כספית והטלת קנסות כספיים. העונש שצפוי לקבל הנהג/ בעל הרכב, יהיה מורכב מעברו התעבורתי ומרמת הסיכון שגרם הנהג בסוג העבירה שביצע.

הענישה בגין קיפוח זכות המשתמשים בדרך מסדירה את התנהגות הנהגים בדרכים חוקי ותקנות התעבורה, קיימת חובה לציית להם מתוקף הסדרת ההתנהגות הרצויה מצד הנהגים בדרכים, ליצור אחידות ושפה משותפת במרחב התעבורתי. בדרך זו, ניתן יהיה להבטיח את בטיחותם של עוברי הדרך. בנוסף, קיימת אכיפת החוקים, שיטת הניקוד, אשר קובעת עונשים מצטברים לעברייני תנועה  סדרתיים. 

מטרת הענישה – הדו”ח, הינה הגנה על המשתמשים במרחב התעבורתי. למשל בעבירה של קיפוח זכות, לפי תקנה 21 ב{1}, לתקנות התעבורה, חל איסור להתנהג באופן, שיש לקפח זכות של אדם להשתמש שימוש מלא בדרך.

הסנקציה הקבועה בחוק בצד עבירה זו, הינה ברירת משפט בסך של 500 ₪ וללא נקודות לחובת הנהג. על מנת לראות בהרחבה, לברירת הקנס והסבר מפורט, תוכלו להיכנס באמצעות קישור זה:  

https://dochot.co.il/Search/Chapter/4/

איך מבטלים דוח על קיפוח זכות תקנה 21  ?

על מנת שהדוח יעמוד במבחן בית המשפט על השוטר האוכף את העבירה לבצע את הרישום כמו שצריך, כך למשל. ככל ומדובר על זכות קדימה שהינו מקרה קצה של קיפוח זכות, על השוטר להקפיד לציין איזה רכב נכנס בין שני רכבים ולא נתן זכות קדימה או שהתפרץ לכביש מבלי להידרש לשאר הרכבים.

ככל והשוטר נתן דוח על קיפוח זכות מסוג זכות קדימה, הרי שנדרש שיגרום להפרעה או סיכון ברמה כלשהי לרכב אחר לו נקבעה הזכות קדימה כפי שניתן ללמוד מהתקנה. כמו גם יש לבחון כי הרישום נעשה בהתאם לזמנים ובהתאם לנסיבות. כך למשל על השוטר לרשום איזה רכב סיכן הנהג ומקום הסיכון אחרת לא ניתן להרשיע.

כך שניתן יהיה להוכיח לביהמ”ש, על פי כל מקרה לגופו, כי הנהג לא היה אשם וזאת, לאחר שעוה”ד עיין בחומר לעומק ומצא אסטרטגיה מושלמת בייצוג הלקוח.

יש מקרים בהם תקנה 21 גוררת אחריה פסילה של מספר חודשים ונקודות משרד רישוי מתי יש חובת פסילה לגבי תקנה 21 ?

בעיקר בעבירות תעבורה שהן עבירות חמורות או עבירות תעבורה שהמחוקק קבע לגביהם קטגוריה מיוחדת ולהם חובת פסילה כדוגמת הסטת מבט מטלפון נייד ראה בקישור איך לבטל דוח טלפון נייד.

למשל הסטת מבט על פניו נראה עבירה לא חמורה, בוודאי לא תאונת דרכים. אך לגביה, המחוקק קבע שאפשר להחיל את תקנה מספר 21 עם חובת פסילה ועם נקודות חובה.

איזה עוד מקרים ? כאשר מוגש כתב אישום בגין תקנה זו כתב אישום מסוג תאונת דרכים הגורמת נזק בלבד תקנה 21ג', כאן רוצה המאשימה או המשטרה להוכיח כי הנהג נהג בחוסר זהירות יש מנקודות חובה,

נכון ליום 31/10/23 תקנה זו גוררת אחריה 6 נקודות חובה.

לסיכום –

ומהם העונשים על קיפוח זכות? עבירת קיפוח זכות תקנה 21 בתקנות התעבורה של מדינת ישראל עוסקת בנושא של עקיפה בדרכים. התקנה מפרטת את הכללים והנהלים לעקיפה בטוחה וחוקית. כללים אלו כוללים, בין היתר, הוראות בנוגע לאיך ומתי מותר לעקוף רכב אחר, התייחסות לנתיבי עקיפה, מרחקים המינימליים שיש לשמור בעת עקיפה, ושימוש באורות ובאיתותים במהלך העקיפה.

לעיתים, תקנה זו עשויה להיראות מורכבת משום שהיא מתייחסת למגוון תרחישים וסוגים שונים של כבישים ותנאי תנועה. חשוב להכיר ולהבין את תקנות אלו כחלק מהתנהגות נכונה ובטוחה על הכביש.

יובהר כי הפניה לבית משפט לבד אינה מועילה ואף גורמת נזק קשה שיהיה קשה לתקן לאחר מכן, ולכן כל התייעצות בדוח הכולל גם את תקנה 21 או כל תקנה אחרת לרבות כל הנאמר כאן אינו מחליף ייצוג משפטי וכל העושה שימוש בעמוד זה יהיה על אחריותו.

לכל פניה או הבהרה אתם מוזמנים ליצור קשר משרד 077-530-9587 ריקי מנהלת משרד מקרים דחופים ישירות לעורך דין תעבורה חיים אליה נייד 0524-42-42-21 ייעוץ ראשוני ללא עלות.

עורך דין תעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, במהלך ההתמחות התמחה עורך דין אליה במשרד העוסק אף הוא במשפט הפלילי ודיני תעבורה. למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, העוסק בתחום התעבורה ומשפט פלילי הוא כבעליו וכמי שייסד משרד זה. כיום המשרד מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות- אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.


    צור קשר לכל שאלה - אנו כאן כדי לסייע