דיני איכות הסביבה

דיני איכות הסביבה

המדינה לא אחת מגישה כתבי אישום בעניין דיני איכות הסביבה. כתבי אישום הללו באים ע”מ לתקן התנהגויות פורעות חוק מצד נאשמים ו/או נושאי משרה בתאגיד ו/או תאגיד, לרבות מפעלים אשר כתוצאה מפועלם נגרם נזק לאיכות הסביבה ולמאגרי מים. וכמובן שהשלכות אלו פוגעות בציבור, אם בדרך של שפיכת פסולת אשר יש בה לפגוע במאגרי המים הטבעיים תוך כדי חלחול של החומרים המסוכנים הנשפכים ע”י הנאשמים, ובסופו של יום מגיעים למי השתייה ע”מ לעמוד בסטנדרטים ובחוק ראוי כי יינתן אישור היתר רעלים וכך החברה יכולה להימנע מכתב אישום.

מהי האחריות שעל התאגיד בהתאם לדיני איכות הסביבה?

האחריות למציאת פתרון מושתת על התאגיד עצמו או נשוא משרה בתאגיד או בעל המקום (בעל המקרקעין בו נמצא המפגע בניגוד לתאגיד מכוח דיני השותפות אלא אם יוכח אחרת).

הדוגמא הבאה תבאר את האמור:
נניח לתאגיד מסוים אשר זיהם את המים באמצעות חפירה בעומק האדמה לקיבוע תשתיות בנייה התאגיד ביקש לבנות מגדל מגורים. כאשר, במהלך עבודת החפירה נמצאו מים אשר מהולים בחומרים אחרים הרשומים כאסורים עפ”י חוק החומרים האסורים בניגוד לתוספות האמורות בחוק חומרים מסוכנים.
ככל והתאגיד העביר מים אלה חזרה למי תהום הרי הוא עובר עבירה פלילית על דיני איכות הסביבה ובכך מזהם את מי השתיה. בדיוק בשל כך המחוקק ביקש להגן על התנהגות זו ולכן קבע איסור חמור בחוק איכות הסביבה. עבירה זו בניגוד לחוק מציבה את התאגיד ובעלי מניותיה בעונש של עד 3 מאסר בפועל.

כיצד ניתן לתקן את המפגע ?

נציב המים יבקש לתקנה או ימליץ על דרכים אחרות למניעת זיהום המים, שכן למזהם לעיתים רבות יש את הידע בגין החומר החשוד כמזהם, והידע לנטרול המפגע.
כל שכן דרך פעולה זו היינה הפרקטית והמומלצת אך לצערנו אינה נאכפת דייה.

חשוב לציין שנושאים במי השתייה, מי ביוב, מי קולחים, נטל האחריות מוטל על שר הבריאות.
בנושאים אחרים הסמכות נתונה לשר לאיכות הסביבה.
ולכן, אדם או תאגיד מזהם ככל ויזהם את המים וגם את הביוב יכול למצוא עצמו בסיכון כפול הן מצד עבירה פלילית על זיהום בניגוד לדיני איכות הסביבה וגם בנזיקין מצד אותם אנשים שפגע בהם וחלילה גרם לתוצאות הרות אסון בפגיעות בנפש, כתוצאה ממים עכורים שנצרכו ע”י תושבי הסביבה.

מה כולל כתב אישום לתאגיד העובר על דיני איכות הסביבה?

כתב אישום לעובר על דיני איכות הסביבה יכול ויכלול את פרטי המאשימה שאלו הם בדרך כלל משרדים פרטיים (עורכי דין) אשר קיבלו את האצלת (העברת) סמכותו של השר לאיכות הסביבה יחד עם שר המשפטים ומונו כתובעים מכוח חוק זה.

כתב האישום כולל את מקום המשרד של התובעים מכוח החוק, פרטי התקשרות כוללים את סעיפי החוק שבשלו מוגש כתב האישום, פרטי העבירה, והעובדות אשר מהם מבקשת המדינה להרשיע את הנאשם בניגוד לדיני איכות הסביבה.
כגון, קבלות בגין רכישה של חומר המסווג כחומר מסוכן בתקנות. יש להשים לב כי, חברה יכולה גם להיכלל תחת אותו כתב אישום מכוח חוק השליחות. כלומר, גם החברה וגם בעלי מניותיה מואשמים יחדיו באותו כתב אישום שכן, החברה ובעלייה הן אישיות משפטית נפרדת.

מה הסנקציות של איכות הסביבה אילו אדם מורשע בכתב אישום שכזה?

אדם או תאגיד המורשע בכתב אישום של איכות הסביבה יכול בית המשפט להטיל עונש של פירוק החברה או יכול בית המשפט להטיל עונש מאסר עד 3 שנים, וככל שתושת אחריות על התאגיד דינו – כפל הקנס האמור בחוק.
כמו גם, החברה אינה יכולה להיסחר בבורסה, אינה יכולה להעסיק עובדים ומעומדת לפירוק, ולעיתים רבות די בקבלת כתב האישום, בכדי שיופעלו סנקציות בנקאיות, כגון, חסימה של אשראי וכדומה מאחר והקנסות נאמדים בסכומים גדולים חרף ביצוע עבירה ופגיעה באיכות הסביבה, אשר גורמים בצורה עקיפה לחובות גדולים ולעיתים אף מביאים לסגירת החברה.

מה ניתן לעשות ע”מ להימנע מכתב אישום של חברה?

ראשית יש לציין על פי תקנות בריאות (שהן התקנות לקביעת תקנים לשפכים ) ישנן דרישות שונות בין יצרן שפכים גדול ולבין יצרן שפכים קטן. כמו כן, גודלו המסחרי של יצרן השפכים אינה מקטלגת אותו כיצרן שפכים קטן או גדול מאחר וגודל היצרן שפכים נמדד ע”פ מדידה המוגדרת בתקנות. שכן, לעיתים די שיצרן שפכים יוגדר כיצרן שפכים קטן בכדי להקל בחומרת העברה.
כאמור, על כן יש להתייעץ עם הגורם המוסמך בנושא הזיהום ולפעול בהתאם לחוק ולתקנות.
שכן, עפ”י התקנות אשר מתירות לכל אדם וחברה לעסוק ברעלים אף ללא היתר – ובלבד שהחומר אינו עולה על כמות מסוימת או על ריכוז מים ע”פ דרישות מסוימות בחומרים שונים.

כמובן שהצורך בייעוץ של עורך דין פלילי הבקיא בנושא זה, חשובה מאוד לפני כל פעולה ודרכי פעולה שיש לבצע ע”מ להקטין את הנזק.

משרד עורכי דין חיים אליה שנקר 4 קומה 1 בית ג.ר.א.פ הרצליה פיתוח.
להתייעצות - נייד 0524-42-42-21 משרד 077-530-9587.
עורך דין תעבורה חיים אליה

עורך דין תעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, במהלך ההתמחות התמחה עורך דין אליה במשרד העוסק אף הוא במשפט הפלילי ודיני תעבורה. למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, העוסק בתחום התעבורה ומשפט פלילי הוא כבעליו וכמי שייסד משרד זה. כיום המשרד מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות- אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.

צור קשר

 • ראו מה לקוחות חושבים עלינו ( ביקורות גם מהפייסבוק וגם מגוגל )

  Kolin Tamara
  Kolin Tamara
  11:33 30 Apr 21
  עורך דין חיים אליה מקצועי ואלוף!!! טיפל לי בשני תיקים בבית המשפט הוריד לי נקודות והשיג את התוצאה הטובה ביותר... סבלני וזמין תמיד לכל שאלה ועזרה. ממליצה בחום מניסיון כמובן❤️
  meir hagbi
  meir hagbi
  14:30 27 Apr 21
  הגעתי אל חיים בדקה ה-99 ורגע לפני שהודתי בדוח מהירות שבכלל לא ביצעתי וחטפתי סתם 8 נקודות. אמרתי לעצמי שעם כאלה ביקורות חיוביות, שווה שאבדוק אותו רגע לפני שאני משלם ונכנע למשטרת ישראל.אני חייב לציין שמהרגע שכף רגלי דרכה במשרד שלו מיד הבנתי שהוא הולך לחלץ אותי מבעיה הזאת. הצורה בה הוא נרתם לשאול אותי שאלות לחקור ביחד את המקרה וכמות האיכפתיות שנשפכה ממנו זה באמת שאין לתאר במילים. אתה מרגיש ברגע שהגעת הביתה לאבא ואמא של התעבורה בישראל.חיכיתי בסבלנות לטלפון ממנו, ואכן זה קרה, ואחרי כמה זמן הוא חזר אליי עם התשובה הכי משמחת... הדוח בוטל!אז רגע לפני שאתם ממהרים לשלם ולהודות שווה לעצור לקפה אצל חיים, זה מציל חיים!אתה מלך! 💪😀
  צחית אורן
  צחית אורן
  16:42 06 Apr 21
  עו"ד חיים אליה מקצוען אמיתי.הגעתי אליו בדקה ה 99.9 לפני משפט.היה אדיב,סבלני וקשוב למקרה.מיד דחה את המשפט למועד מאוחר יותר.עודכנתי בכל דבר שקשור למשפטתמיד זמין לכל שאלה.תשלומים נוחים והכי חשוב התוצאה שהתקבלה היא בדיוק מה שקיוויתי ורציתי.ממליצה בחום רב.
  Victor Heifets
  Victor Heifets
  13:48 06 Apr 21
  הגעתי לעו"ד חיים איליה בעקבות ביקורות חיוביות באינטרנט, ולא טעיתי.לאורך כל הדרך, חיים הסביר בשקיפות ובסבלנות כל צעד וצעד, היה עימי בקשר שוטף, הסביר את כל האפשרויות וביחד התקדמנו בתהליך עד לסיומו המוצלח, במחיר הוגן ובמינימום השקעת מאמץ מהצד שלי.תודה רבה על השירות המעולה.ממליץ בחום!
  Eitan Shem-Tov
  Eitan Shem-Tov
  14:01 16 Mar 21
  עו״ד חיים אליה תותח אמיתי. מקצוען בתחומו, ישר והגון במחיר.הציל אותי משלילה.שירות מהיר ומענה לכל השאלותמומלץ בחום-לא תתאכזבו
  יוסי שטרן
  יוסי שטרן
  11:06 01 Mar 21
  חיים מקצוען אמיתי, היה קשוב למקרה שלי . ניהל את התיק בעינייני בצורה מקצועית ומוצלחת. עדכן אותי בכל פעם בהתקדמות הטיפול עד לסיום מוצלח שלו. תודה רבה
  שיראל זוהר
  שיראל זוהר
  19:48 28 Feb 21
  עורך דין מאוד מקצועי!! שירות מעל לכל כל שאלה כל פנייה מיד נענה . בזכותו ניצלתי מעונש כבד ממליצה בחום
  shahar mor
  shahar mor
  19:29 27 Feb 21
  עורך דין רציני ענייני ועבוד מצוין במבחן התוצאה סיימתי עם הרישויון ביד , בלי נקודות ועם קנס קטן - מה אפשר עוד לבקש .
  אייל הרוש
  אייל הרוש
  13:59 18 Feb 21
  לא רק עורך דין בחסד עליון כזה שהצליח להציל אותי כבעל חברה מסחבת של דוחות תנועה מסובכים בהצלחה אדירהאלא אדם שמדבר בגובה העיניים זמין סובלנילא מובן מאליו אופן הטיפול בי כלקוח ומעל לכל התוצאות שהשיג מומלץ בחום
  קאסה טסרה
  קאסה טסרה
  17:54 30 Dec 20
  חיים אליה עורך דין טיפל בתיק שלי בהמשך שנה בצורה הכי טובה שיכולתי לבקש ,ובעבודה מקצועית ויסודית תמיד היה לי זמין לשאלות וכל דבר שרציתי מומץ בחום ובאהבה .תודה רבה ❤️
  גלעד פרומין
  גלעד פרומין
  09:21 13 Dec 20
  פניתי בשאלה בווצאפ, קיבלתי מענה מהיר אדיב ומקצועי. גם האתר מאוד עוזר באינפורמציה. מומלץ!
  Taii Klein
  Taii Klein
  16:28 07 Dec 20
  אם אתם מחפשים עורך דין אכפתי, מקצועי ומסור הגעתם למקום הנכון. עורך דין חיים אליה ליווה צמוד את התיק שלי עד לסיומו. אני ממליץ!
  abraham dana
  abraham dana
  14:43 07 Dec 20
  נתפסתי במהירות של 50 קמש מעל המותר ושללו לי את הרשיון מיידי במינהלי ל30 יום ללא סיבה מוצדקת.חיפשתי עורך דין מקצוען ומצאתי את חיים אליה שבאותו שבוע הגיש ערעור והחזיר לי את הרשיון בסופו של דבר במשפט הוציא אותי בקנס בלבד.נהנתי מאוד מהשירות מהמקצועות ומהזמינות.תודה עו״ד חיים אליה על הכל תמיד ימליץ עליך למכרים וחברים.
  משה דמקה
  משה דמקה
  10:21 26 Oct 20
  לאחר תאונת דרכים בשבת הייתי בלחץ ולא ידעתי לאן לפנות, חיפשתי באינטרנט עורך דין לתעבורה עם חששות כי לא ידעתי על מי אני אפול. ומשמיים נפלתי על חיים ומאותו רגע שהתקשרתי אליו הבנתי שהגעתי לעורך דין הנכון, שפינה בשבילי בשבת הכל וקבע איתי פגישה תוך שעה מרגע השיחה, אין מילים שיתארו את רמת האיכפתיות והדאגה לפני כל דבר, ורק להרגיע ולתת אופטמיות למצב.הכל פשוט ברמה הכי חברית וליווי הכי מקצועי שיש והבנה אין סופית לכל דבר שצריך.אז קודם כל תודה על הליווי, האיכפתיות וההבנה שלך .אני אישית מצאתי את הכי טוב שיכולתי למצוא ואני ממש ממליץ כי זה האיש הנכון לכל מקרה, זה מתחיל ביחס בתור בנאדם וזה ממשיך למקצועיות בטיפול התיק
  Yoram Koby
  Yoram Koby
  09:22 22 Sep 20
  נכנסתי למשפט מורכב וחיפשתי עורך דין טוב טוב מקצועי שיכול לעזור לי .קיבלתי המלצה על עו"ד חיים אליה .וכבר בהתחלה הרגשתי שאני בידיים טובות עבודה מקצועית לעילא .ליווי לאורך כל הדרך סבלנות לכל שאלה או בעיה .יחס אישי .בקיצור מומלץ בחום
 • פוסטים אחרונים

 • צור קשר לכל שאלה - אנו כאן כדי לסייע

  בוא נדבר
  small_c_popup.png

  Let's have a chat

  צור קשר לכל שאלה אנו כאן כדי לסייע

  לחץ ליצירת קשר
  1
  כתוב לנו בווצאפ.
  היי, צריך ייעוץ ?
  כתוב הודעה או התקשר.