כתב אישום – הפצת מחלת הקורונה

עודכן לאחרונה ב יוני 13, 2021 ע"י חיים אליה

על מנת להגן על שלום הציבור מפני משבר הקורונה, הטיל המחוקק הישראלי עונשי מאסר ארוכים על כל מי שהפיץ מחלת קורונה שהייתה מסכנת חיים, גם אם חולה קורונה חלה בהתפשטות בכוונה או ברשלנות. מחלה זו עלולה לפגוע קשות בקורבן ולגרום לנזק בלתי הפיך ואף למוות. במדינות אחרות כמו ארצות הברית, על התפשטות מכוונת של המחלה המסכנת חיים ניתן עונש רצח אם הקורבן נפטר ממחלת לב כלילית.
InkedDistribution of corona virus disease haim

כתב אישום הפצת מחלת הקורונה / הפצת מגיפת קורונה איך זה קורה ? 

ממש כמו כל הנגיפים הנשימתיים, הפצת מגפת הקורונה, נגרמת במגע ישיר עם החולה או מגע עם משטח מזוהם המכיל את הנגיף.

וכן, חשיפה לטיפות של הפרשות המגיעות מדרכי הנשימה של החולה, כאשר הפרשות אלה מופצות באמצעות שיעול או עיטוש. הנגיף עצמו,

מופץ באמצעות רסס של טיפות זעירות אשר משתחררות לחלל בעיטוש ושיעול, מה שהופך מקומות צפופי אדם להידבקות.

תקופת הדגירה של הנגיף, הינה 5 ימים אבל גם תוך יומיים ניתן לראות את סימני המחלה.

ישנם גם אנשים אשר נדבקו במחלה, לאחר 27 יום.

תסמיני המחלה הינם: חום גבוה מעל ל-38 מעלות צלזיוס, דלקת ריאות, אי ספיקת כליות.

אין עד היום חיסון למחלה או אפילו תרופה ספציפית נגד נגיף הקורונה. הטיפול בחולי הקורונה, מתמקד בהקלת התסמינים ובטיפול תומך כגון חיבור למכונת הנשמה.

יש לאמץ אמצעי הגנה מהמחלה כגון: שמירה על היגיינה אישית, שמירת מרחק של 2 מ’ ויותר מאנשים וכן, בידוד במשך 14 יום, למי ששהה במי שחלה במחלה.

יש לציין, כי שיעור התמותה ממגפה זו מוערך ב-2%. התסמינים של מגפת הקורונה, מופיעים אצל אחד מ-5 נשאים של הנגיף והם נמצאים בפוטנציאל גבוה של הדבקת אנשים אחרים.

ישנם הוראות של משרד הבריאות לגבי התנהגות מול המגפה וניתן להיכנס לקישור זה , על מנת לקבל מידע רב יותר:

נגיף הקורונה – משרד הבריאות

לדוגמא: אנשים שיש להם סימפטומים של המחלה, אינם רשאים ללוות חולים או לבקר אוכלוסיית קשישים. אם ניתן לעבוד מהבית, מוטב מאשר להיות בקרבה של עובדים נוספים.

חל איסור לנסוע יותר משני אנשים ברכב. יש להסתובב במרחב הציבורי רק אם קיימת חובה כגון קניות במרכולים או רכישת תרופות, רק כאשר הפנים מכוסות במסכה תקנית וכפפות חד פעמיות.

במרכולים או עסקים חיוניים אחרים, יפעלו על פי הוראות משרד הבריאות כאשר כמות הלקוחות תהיה מוגבלת וניתן יהיה ל-4 אנשים לעמוד ליד קופה במרחק של 2 מ’ מרחק האחד מהשני.

אנשים מגיל 60 וכאלה שהם בעלי מחלות כרוניות כמו: מחלת לב, סוכרת, לחץ דם גבוה, מחלות במערכת הנשימה עליהם להישאר בבתיהם ולא להסתכן לצאת למרחב.

אנו שומעים ביממה האחרונה על כמות החולים והמתים  בארץ וברחבי העולם,אשר הפכו לקורבנות הקורונה ולכן, עלינו להיזהר שבעתיים.

חולה מאומת הפצת מחלה

אנשים שחזרו מחו”ל כאשר במדינה זו הופץ נגיף הקורונה, עליהם להישאר בבידוד 14 יום.

גם אנשים ששהו במרכול, בית מרקחת או כל מקום סגור אחר, כאשר קיים מידע אמין, כי חולה קורונה שהה במקום זה, עליהם להישאר בבידוד 14 יום ולהמתין להופעת התסמינים במשך תקופה זו, באם הם קיימים.

גם באמצעות בדיקת PCR שהיא בדיקה מולקולרית כאשר באמצעותה, ניתן יהיה לאבחן חולה מאומת, אשר נדבק בנגיף הקורונה.

הבדיקה נעשית באמצעות מטוש אשר מוחדר לאף או דוגמה מחלל הפה. את המטוש שולחים למעבדת נגיפים. בדיקה זו, מצריכה צוות מיומן, אשר עבר הכשרה מקיפה בנושא.

בדיקה זו, נעשית רק למי שהוא בעל תסמינים של קורונה החלטה בדבר בדיקה זו, נעשית ע”י מוקד 101 של מד”א{מגן דוד אדום}.

את התוצאות לבדיקה, מקבלים בתוך שעות ספורות.

אם הבדיקה התגלתה חיובית, יש לבצע חקירה אפידמיולוגית , באמצעות ד”ר המתמחה באפידמיולוגיה  על מנת לאתר אנשים שהיו בקרבת החולה.

על מנת להשלים את החקירה, יש להשתמש באמצעים טכנולוגיים, לפי תקנות שעת חירום. מידע זה ישמש את משרד הבריאות בלבד וימחק בתום הצורך.

עורך דין הפצת מחלה

היום, בגלל משבר הקורונה, עורכי דין פליליים, מקבלים פניות בשל קנסות שקיבלו בגין הפרת בידוד,

למרות שבימים אלה, חלות החמרות נוספות לגבי סגר על מנת למנוע את מגפת הקורונה.

אם בעלי עסקים קיבלו קנסות גבוהים של 5,000 ש”ח וכן, כתב אישום, עליהם לפנות אל עו”ד פלילי שמתמחה בחוקי מגפת הקורונה.

אנו אף רואים ברשתות החברתיות אנשים שדיווחו על קנסות שקיבלו ולכן, הם פונים אל יו”ד הפצת מחלה, כאשר הפגישה הראשונה עם עוה”ד יכולה להוות ייעוץ ראשוני .

לרוב  עוה”ד ייעץ לשלוח טופס מקוון לביטול הקנס או ייערך נכונה להמשך הטיפול בתיק  לרוב הקנסות ניתנים בגין: הפרת חובת בידוד,

הפרת חובת דיווח, הפרת החובה להישמע להוראות שוטר לגבי איסור התקהלות או התכנסות במקום אחד. את הטופס המקוון,

יש להגיש תוך 30 יום מיום קבלת הקנס, או את הבקשה להישפט. בנוסף יש לצלם את תעודת הזהות של המבקש, חתימה ומסמכים רלוונטיים לבקשה.

במידה ואדם זומן לחקירה או שהוגש נגדו כתב אישום בגין הפצת מחלה במזיד, יש להתייעץ עם עו”ד מנוסה אשר יסייע בניהול ההליך הפלילי.

מדובר על עבירה שתוצאותיה עשויות להיות חמורות, כאשר ישנה אפשרות סבירה, כי התביעה תדרוש מאסר בפועל לתקופה ארוכה של כמה שנים.

עוה”ד הפלילי, יילחם באופן עיקש וישמור נאמנה על הזכויות והאינטרסים של לקוחותיו. המלחמה תהיה ממושכת ועקשנית מול מנגנונים שונים.

כתב אישום על הפצת מגיפת קורונה 

בתאריך ה-18 במרץ 2020, הוגש לראשונה בתולדות ישראל כתב אישום נגד אזרח אשר הפר את חובת הבידוד. צעד זה למעשה, מהווה את ציון הדרך המשמעותי ביותר במלחמה הלאומית בנגיף הקורונה.

למעשה זה תקדים, אשר בעקבותיו, יוגשו עוד הרבה כתבי אישום עד כה כבר נפתחו כ-90 תיקי חקירה נגד מפרי בידוד.

בנוסף, הוצאו 4 צווי סגירה לעסקים שהפרו את הנחיותיו של משרד הבריאות.

גם אנשים שארגנו חתונה רבת משתתפים בעיר מסוימת בארץ, עוכבו לחקירה וכן, ישנן 12 חקירות נוספות בשל חשדות להפצת מידע כוזב. לגבי אדם המואשם בהפצת הנגיף,  חוק העונשין בסעיף 218, קובע כי: ” מעשה העלול להפיץ מחלה שעונשה עד 7 שנות מאסר”.

לצורך ההרשעה עצמה, לא קיים ההכרח להוכיח, כי אדם מסוים נדבק במחלה. מה שנדרש הוא להוכיח שאדם העומד לדין, גרם למעשה מסוים,

אשר עלול להפיץ את מחלת הקורונה, אשר יש בה סכנת נפשות. לעבירה זו, עשויות להתווסף עבירות נוספות כגון הפרת הוראה חוקית כאשר מדובר על הפרת צווים,

לחלופין, הפרעה לעובד ציבור בעת מילוי תפקידו.

מה המדינה צריכה להוכיח ע”מ לעמוד בנטל להרשעה בכתב אישום הפצת מחלה ?

בחוק העונשין המדינה חייבת להוכיח יסוד נפשי של מודעות ע”מ לבסס את העבירה.

כך לדוגמא ככל והאדם העומד לדין יטען בחקירת המשטרה במסגרת ייעוץ לפני חקירה כי ככול ולא היתה לו כוונה להפיץ את המחלה.

עורך דין תעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, במהלך ההתמחות התמחה עורך דין אליה במשרד העוסק אף הוא במשפט הפלילי ודיני תעבורה. למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, העוסק בתחום התעבורה ומשפט פלילי הוא כבעליו וכמי שייסד משרד זה. כיום המשרד מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות- אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.


    צור קשר לכל שאלה - אנו כאן כדי לסייע