• 0524-42-42-21
 • משרד 077-530-9587.
 • haim@haimlaw.com
 • זמין 24/7 - למקרים דחופים

מכרזים ציבוריים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מכרזים ציבוריים

פורסם ב-

מהם מכרזים ציבוריים ? ומהן התכליות שלהם ? על שאלות אלו ונוספות אנו נשתדל לענות בקצרה במאמר זה. אולם, נציין מעתה, כי מי שמעוניין להרחיב את ידיעותיו בתחום המכרזים הציבוריים, מומלץ לו לפנות לספרות הרלוונטית. המכרז הציבורי הוא בעצם תחרות מאורגנת שעורך גוף ציבורי או מעין ציבורי לצורך רכישת טובין, שירותים, תשתיות או מקרקעין או לעסקת מכירה. המכרז הציבורי נערך, בדרך כלל, לנוכח חובה בחוק או בפסיקה, כך שבמרבית המקרים מכרז ציבורי הוא אינו תולדה של רצון טוב או מטעמי נוחות של עורך המכרז.

מהן תכליותיו של המכרז הציבורי
מובן הדבר שהחובה לפרסם מכרז ציבורי אינה חובה שאין מאחוריה תכלית או מטרה. אדרבה, מאחורי החובה לפרסם מכרז ציבורי קיימות תכליות חשובות ועקרוניות. תכליות הכרחיות יש לומר.
ובמה דברים אמורים.

תכליתו הראשונה של המכרז הציבורי – מקסום התועלת הכלכלית
התכלית הראשונה, היא להביא לעורך המכרז, קרי לרשות הציבורית (או לגוף מעין ציבורי, לפי העניין) את מירב התועלת הכלכלית. מהו מירב התועלת?  המדובר בתכלית לקבל את הטובין, השירותים (וכו’) הזולים ביותר ביחס לרמת האיכות והמפרט שנדרש על ידי עורך המכרז. כל זאת כאשר עורך המכרז מבצע רכישה באמצעות המכרז. לעומת זאת, כאשר עורך המכרז מבצע מכירה באמצעות המכרז, תכליתו הכלכלית של המכרז היא קבלת המחיר הגבוה ביותר, כמובן.

תכליתו השנייה של המכרז הציבורי – שמירה על עקרון השוויון וההגינות
קיימת מחלוקת לגבי תכליתו השנייה של המכרז הציבורי, האומרת, כי מטרתו של המכרז הציבורי היא לשמור על עקרון השוויון וההגינות. יסודה של המחלוקת היא בטענה, כי התכלית הראשונה היא התכלית הכלכלית ואילו שמירה על עקרון השוויון וההגינות אינה תכלית, כי אם עקרון ציבורי שכל רשות ציבורית, באשר היא חייבת בו, גם כאשר היא עורכת מכרז. כך או אחרת, תכלית זו פירושה, כי כאשר עורך המכרז מנהל מכרז ציבורי, עליו לדאוג כי התחרות בין המציעים השונים נעשית בתנאי שוויון ותוך יחס הוגן לכל המציעים.

מילות סיכום
המכרז הציבורי הוא מנגנון חשוב הקיים בידי הרשות הציבורית לצורך ביצוע עסקאות רכישה ומכירה. כפי שציינו, המכרז אינו מהווה מנגנון רצוני, כי אם סטטוטורי או פסיקתי. לפיכך, כאשר גוף ציבורי נמנע מלפרסם מכרז כאשר קיימת חובה לעשות כן, יתכן ובית המשפט יתערב ויכפה על הגוף הציבורי לפרסם מכרז.

עורך דין פלילי ותעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, במהלך ההתמחות התמחה עורך דין אליה במשרד העוסק אף הוא במשפט הפלילי ודיני תעבורה. למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, העוסק בתחום התעבורה ומשפט פלילי הוא כבעליו וכמי שייסד משרד זה. כיום המשרד מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות- אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.
עורך דין מקצועי עזר לי מאודלכל אורך התהליך הציג את הדברים בשקיפות מלאהיחס אדיב ושירות מעולה
Daniel
Daniel
14:05 11 Mar 20
אליענה אליאן פרנסיס
אליענה אליאן פרנסיס
22:45 10 Mar 20
עו״ד תותח!! בעל יכולות חיוביות נתינה מעל או מעבר , ממליץ בחום !!
ארגה אנדשאו
ארגה אנדשאו
08:05 10 Mar 20
עורך דין מעולה! לא יכולתי לבקש יותר טוב. נותן מיליון אחוז מעצמו ודואג מעבר. מחויב לעבודתו בצורה יוצאת דופן.תודה רבה חיים!
miri oshri
miri oshri
19:02 17 Feb 20
עורך דין מקצועי, סבלני , בעל הבנה והתנהלות נכונה מול הלקוחות ויילך עם התיק עד הסוף.ממליצה בחום!❤️
אלינה שצברק
אלינה שצברק
12:00 10 Feb 20

צור קשר

 • מפת אתר

 • פוסטים אחרונים

 • Tags

 • אזורי שירות

 • צור קשר לכל שאלה אנו כאן כדי לסייע

  Call Now Button
  small_c_popup.png

  Let's have a chat

  צור קשר לכל שאלה אנו כאן כדי לסייע

  Open chat
  1
  היי, צריך ייעוץ ?
  כתוב הודעה או התקשר.
  Powered by