מעשה סדום

עודכן לאחרונה ב יוני 23, 2021 ע"י חיים אליה

מעשה סדום בין היתר גם נכלל בקטגוריה של עבירות מין, ולכן במאמר זה אסביר מהי עבירת מין ? וכיצד ניתן להתמודד עם עבירת מין ?

האם יש עבירת מין בין גבר לאישה כאשר הם נשואים ? מהו מעשה סדום ? ולבסוף אחתום בעונשים הקבועים בחוק.

מחשב 7 300x251 1

מהי עבירת מין בכלל בהקשר למעשה סדום בפרט? 

עבירות מין בין היתר נחלקות לסוגים שונים בניהם – אינוס ומעשה סדום.

בהגדרת העבירה –

“בעילה” – הכנסת איבר מאברי הגוף או חפץ לפתחי המין של אישה. הסעיף מונה מספר חלופות: שלא בהסכמה החופשית,

בהסכמה שהושגה במרמה, כשטרם מלאו לה 14 או חוסר הכרה ועוד.

מעשה סדום – בעילה החדרת איבר או חפץ, לפיו או לפי הטבעת של אדם.

האם אינוס כפוי של אישה נשואה ע”י בעלה גם נחשב כעבירת מין ומוגדר בחוק כאונס ?

אינוס כפוי ( אונס)  ומעשה סדום, הם עבירות מיניות שזכו להכרה רחבה מאז תחילתו של המשפט ותיקוני חקיקה שנכנסו בעקבותיו.

אינוס הוגדר כמעשה של יחסי מין כפוי עם נקבה שאינה אשתו של העבריין – בעבר.

כיום, ובעקבות תיקון לחוק העונשין מונח “אינוס” הורחב כך שמעתה כלול את פעולת יחסי המין הכפויה עם כל אדם, אפילו בין בני זוג.

החוקים המודרניים לא ביטלו את אינוס החל בנשואין (אישה מתלוננת על כך שבעלה אנס אותה במסגרת הנשואין עדיין יראו בזה אינוס לכל דבר ועניין).

כמה מדינות עדיין יש צורה כלשהי של הגבלות על העמדה לדין על פשע אינוס בנישואין. לדוגמה, מדינות מסוימות מעמידות לדין אם בני הזוג מופרדים משפטית או הוגשו מסמכים לגירושין.

עבירת האינוס לעיתים, משלבת את פשע התקיפה, פחד מפגיעה פיזית ממשית) עם אלמנטים של ניאוף (יחסי מין בין שני רווקים) או ניאוף (יחסי מין עם אדם אחר)

– הרי הוא אינוס לכל דבר ועניין. עונש על אינוס יכול להגיע לעד 20 שנה  סעיפי חוק – 347 ו- 345 לחוק העונשין התשל”ז – 1977

מהו מעשה סדום ?

מעשה סדום – מוגדר כמשגל אנאלי (החדרה לכל אחד מפתחי המין),

אך הוא משמש לעתים קרובות בחוק כסיווג גנרי כולל שתי צורות של מין אוראלי.

העונש לצד העבירה זו 20 שנים כעולה מסעי’ 345 (א) לחוק הענושים התשל”ז – 1977

צורות אלו של התנהגות מינית, הוצאו מחוץ לחוק משום שאמונות דתיות מקובלות ועקרונות מוסריים משותפים מכתיבים שהן צורות לא טבעיות של פעילות מינית,

הנקראות לעתים קרובות “פשעים נגד הטבע” אינוס(אונס) כפוי ומעשה סדום, נחשבים בדרך כלל עבירות חמורות.

האם רק חדירה פיזית או שגם רק ניסיון נקרא אינוס?

רוב חוקי המדינה דורשים חדירה פיזית כדי להגשים את הפשע של אינוס או מעשה סדום, אך להם סף נמוך להפגין חדירה,

הקובע רק עבור מראה של “כמו חדירה, אם כי קל”. במידה וכך הדבר – הרי שאותו נאשם עלול להיות מואשם בעבירה של ניסיון לאינוס או ניסיון למעשה סדום שהינה מחצית מהעונש המקובל – קרי מחצית מעבירה מושלמת.

השלמת המעשה המיני כפי בדמות אורגזמה, שפיכה או הישג של סיפוק מיני – לא נדרש כלל ועיקר כדי להוכיח מקרה אינוס או סדום. ובתי המשפט רואים בעבירה זו כעבירה מושלמת גם אם מי מהצדדים לא הגיע לסיפוק מיני מלא !

האם כדאי להתנגד לאינוס ואם לא אתנגד זה נחשב כהסכמה?

לרוב החוק אינו מחייב התנגדות מצד הקורבן למנוע את מעשי המין .על כן במצב דברים זה, ניתן להניח כי הקורבן היה קפוא נוכח פעולתו של הנאשם.

ולכן, וגם אם אין התנגדות ממשית הרי שבתי המשפט יפרשו את הסירוב להתנגדות זו כמצב של חוסר אונים מצד הקורבן ונסיבה זו אינה יכולה לשמש לרעת הקורבן.

פן נוסף חוקים אינם דורשים מהקורבנות להתנגד למעשה המיני ולמה ? ככל והקורבן תתנגד הרי היא מסכנת את עצמה בפגיעה בגופה מעבר לאקט עצמו!

עם זאת, בתי המשפט ישקלו את נסיבות ההתקפה לרבות מאפייני העבריין והקורבן,

נוכחות כלי נשק, איומים בפגיעה וההתקפה עצמה, בהערכת ההתנגדות של הקורבן כדי לקבוע עונש הולם הקבוע במתחם בהתאם לסי’ 113 לחוק העונשין.

יחס החברה לעבירות מין

במסגרת החברה בה אנו חיים ואכיפת החוק יש עדויות לפשעי מין.
במסגרת משפט על עבירת מין – עורך דין פלילי יכול להבטיח כי זכויות הפרט של הנאשם מוגנים ונשמרים לאורך כל התהליך המשפטי.

עבירות מין הן עבירות אגרסיביות, אבל אולי יותר מזיק לנאשם מאשר ההשלכות המשפטיות הן ההשלכות החברתיות של פשעים אלה.
אנשים שהורשעו בעבירות מין, כדוגמת אונס ו/או מעשה סדום לעיתים מתקשים למצוא עבודה או מקום מגורים. הם יכולים גם לסבול ניכור מצד משפחה, חברים ושכנים.

לפעמים השלכות אלה משפיעות על אדם הנאשם בעבירה מינית עוד הרבה לפני מתן פסק דין נאשמים עשויים להיות נאלצים להחליף מקומות עבודה או לעבור לשכונה או

לעיר אחרת משום שהם נושאים את הסטיגמה של היותם עבריינים מיניים.

לסיכום – רק עורך דין פלילי עם ניסיון בעבירות מין ובניהם מעשה סדום ואינוס או בלשון העם אונס יכול לעזור שכן לצד עבירה זו, העונש הקבוע לצידה,

לא פחות מ- 20 שנים מאסר בפועל . לכן, חשוב עבור אנשים מואשמים בעבירות מין כדי לקבל את שירותיו של סנגור בהקדם האפשרי.
עורך דין פלילי מיומן ובעל ניסיון בעבירות מין אשר מכיר היטב את החוקים בעבירות מין, יכול לקבל תמונה כוללת ולהרכיב אסטרטגיה הגנתית אגרסיבית.

לכל שאלה הנכם מוזמנים לפנות להבהרה או התייעצות למשרד עורכי דין חיים אליה

עורך דין תעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי, עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, עו"ד חיים אליה אף בוחן תנועה וחוקר תאונות דרכים, קרי, כמי שמגיש לבית המשפט חוו"ד משפטית על אירוע תאונה ומי הגורם האחראי לה ו/או חוקר במסגרת חקירה נגדית את הבוחן תנועה במקרה של תאונת דרכים, עשה דרכו במשטרה. כמו גם, מרצה בכיר (ומרכז אקדמי) לעורכי דין אחרים בתחום נהיגה בשכרות בלשכת עורכי הדין . למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות - אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.


    צור קשר לכל שאלה - אנו כאן כדי לסייע