• 0524-42-42-21
 • משרד 077-530-9587.
 • haim@haimlaw.com
 • זמין 24/7 - למקרים דחופים

עדכונים מהחדשות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עדכונים מהחדשות

פורסם ב-

 

מהו העונש על נהיגה בשכרות בפעם השלישית עם מאסר על תנאי?
כיצד הוטל על הנאשם עונש שירות לתועלת הציבור בלבד ולא עבודות שירות?

בית המשפט בחיפה משית שירות לתועלת הציבור בנהיגה בשכרות בפעם השלישית לנאשם המכור לאלכוהול (לטיפה המרה) כאשר לפני כן, היה על הנאשם מאסר על תנאי בתיק של תאונת דרכים, וסירוב להיבדק בדיקת ינשוף (להלן: “התיק הראשון”), וזאת לאחר שקיבל את טענות הסנגור עו”ד חיים אליה העוסק בתחום התעבורה ומשפט פלילי לסיכוי שיקום גבוה בו החל הנאשם.

לעובדות שאינן שנויות במחלוקת כפי שמוזכרות בכתבי האישום:

במהלך שנת 2016 הגישה מדינת ישראל שני כתבי אישום כנגד הנאשם בפירוט הבא.

שני כתבי האישום כללו עבירות של נהיגה בשכרות, בכמות של 385 מקג”ל וכן, עבירה נוספת של 310 מקג”ל, (להלן: “תיק שני” ו”תיק שלישי” בהתאמה), עבירות אלו בוצעו בזמנים שונים ובמקומות שונים, כאשר הנאשם נהג בעיבורה של עיר כשהוא שיכור ובתוך כך מסכן את הציבור- בכלל ואת הנהגים – בפרט.

כמו כן, לנאשם שאינו נמנה על ל”ו צדיקים, עבר דומה של נהיגה בשכרות (מכוח סירוב) שבסופה תאונת דרכים הכול כאמור בתיק הראשון לעיל. כמו גם, במסגרת התיק הראשון, בית המשפט קבע כי הנהג (הנאשם) אחראי לקרות התאונה שנגרמה כתוצאה משכרות.

הלקוח אשר יוצג על ידי עורך דין חיים אליה לתעבורה ומשפט פלילי, צירף את שני כתבי האישום הללו לאחד. ולכן, הנפקות המשפטית היא שהמאסר בר הפעלה.

כלומר, בית המשפט יכול להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל, ל-6 חודשים מינימום ועוד, שכן, הנאשם חזר לסורו והמשיך לצרוך אלכוהול כשהוא נוהג ברכב פעמיים בהיותו שיכור.

במסגרת הטיעונים לעונש בית המשפט מקבל את טענות הסנגור עו”ד חיים אליה כאשר דוחה את בקשת המדינה להטיל מאסר בפועל, ואף מאסר ממושך נוכח הרצידוויזם אותה שעה בה בחר הנאשם לבצע עבירות נוספות ואף דומות של נהיגה בהיותו שיכור, כאשר מאסר מותנה מרחף על צווארו.

הסנגור עו”ד חיים אליה פרש בפני בית המשפט שורה ארוכה של נסיבות ביצוע העבירה, הפניה לסעיפי חוק לאור תיקון 113 – לחוק העונשין, בפרט לסעיף 40 (ד) א, (חריגה משיקולי שיקום) בחינת מדיניות הענישה הנהוגה ונסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה. תוך התנצלות הנאשם ובקשה לחזור למוטב.

חרף האמור בהמלצת גורמי טיפול על אישיותו שאינה בשלה, והוא כמי שעוסק בבניית תדמית חיצונית, ומעורבות נוספת בביצוע עבירות בתחום התעבורה (לאחר העבירות הנ”ל ביצע הנאשם עבירה נוספת בהיותו מחזיק רישיון זמני – להלן: “עבירה רביעית”). אשר באה לידי ביטוי בשל לחץ נפשי חברתי בו היה מצוי ולכן, היה מוצא דרכו לשתייה החריפה, כצורך “להשתחרר”. לבסוף המלצת גורמי טיפול לשיקום לצד של”צ וענישה הצופה פני עתיד.

מהו מעמדם של שיקולי שיקום בתחום הפלילי או התעבורתי עת בית המשפט גוזר את דינו של הנאשם אם לשבט אם לחסד (להענשה או להימנעות מהענשה)?

שיקולי שיקום, אשר קיבלו מעמד בכורה נגלו לא מעט בתיק זה לאורכו ולרוחבו. מהם ניתן ללמוד כי אומנם הדרך בה הנהג הנאשם לצרוך כמות של אלכוהול ולנהוג מקורה בבעיית שתיה חריפה. אולם, כיום הנאשם החל בהליך שיקומי ויש בו משום סיכוי כי ישתקם, ואף הצביע על סיכוי ממשי שכזה, אמירת הנאשם לטיפול ושיקום אינה באה לידי ביטוי רק במס שפתיים ומהפה אל החוץ. ומשכך, ביקש עו”ד אליה כי בית המשפט יעשה שימוש בסמכותו ויחרוג ממתחם העונש ההולם לטובת שיקום הנאשם.

בית המשפט העדיף במקרה זה את הטיפול והשיקום מאשר את האינטרס הציבורי לשליחתו מאחורי סורג ובריח. ולכן, מטיל עונש של של”צ בשילוב עם ענישה הצופה פני עתיד. תוך שמעדיף את האינטרס הציבורי והפן השיקומי אל מול עמדתה של המאשימה למאסר בפועל.

תת”ע 1233-07-15

תת”ע 11265-07-16

עורך דין פלילי ותעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, במהלך ההתמחות התמחה עורך דין אליה במשרד העוסק אף הוא במשפט הפלילי ודיני תעבורה. למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, העוסק בתחום התעבורה ומשפט פלילי הוא כבעליו וכמי שייסד משרד זה. כיום המשרד מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות- אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.
עורך דין מקצועי עזר לי מאודלכל אורך התהליך הציג את הדברים בשקיפות מלאהיחס אדיב ושירות מעולה
Daniel
Daniel
14:05 11 Mar 20
אליענה אליאן פרנסיס
אליענה אליאן פרנסיס
22:45 10 Mar 20
עו״ד תותח!! בעל יכולות חיוביות נתינה מעל או מעבר , ממליץ בחום !!
ארגה אנדשאו
ארגה אנדשאו
08:05 10 Mar 20
עורך דין מעולה! לא יכולתי לבקש יותר טוב. נותן מיליון אחוז מעצמו ודואג מעבר. מחויב לעבודתו בצורה יוצאת דופן.תודה רבה חיים!
miri oshri
miri oshri
19:02 17 Feb 20
עורך דין מקצועי, סבלני , בעל הבנה והתנהלות נכונה מול הלקוחות ויילך עם התיק עד הסוף.ממליצה בחום!❤️
אלינה שצברק
אלינה שצברק
12:00 10 Feb 20

צור קשר

 • מפת אתר

 • פוסטים אחרונים

 • Tags

 • אזורי שירות

 • צור קשר לכל שאלה אנו כאן כדי לסייע

  Call Now Button
  small_c_popup.png

  Let's have a chat

  צור קשר לכל שאלה אנו כאן כדי לסייע

  Open chat
  1
  היי, צריך ייעוץ ?
  כתוב הודעה או התקשר.
  Powered by