• 0524-42-42-21
 • משרד 077-530-9587.
 • haim@haimlaw.com
 • זמין 24/7 - למקרים דחופים

ראיות מזכות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

ראיות מזכות

פורסם ב-

עו”ד חיים אליה מומחה למשפט פלילי האם על המשטרה לאסוף רק ראיות מפלילות או שמא ראיות מזכות גם ?
האם על המשטרה לאסוף את כל הראיות גם ראיות מזכות (כל שכן אם אלו מפלילות) כשהחשוד נחקר?

האם המשטרה אוספת את כל הראיות גם אם אלו מזכות, או לפחות שיש בכוחן להביא לפוטנציאל לזיכוי או שמא רק כאלה המובילות להרשעה?

א. הנה כי כן, ככל שהמשטרה אינה אוספת ראיות והאמת היא, את כל הראיות, גם אם אלו מזכות ולאו דווקא מפליליות, אזי לחשוד עומדת הגנה מן הצדק, כאשר בית המשפט חייב להכריע האם דיי במחדל זה להביא לזיכוי הנאשם, מניסיוני לא אחת בית המשפט זיכה, ואף במקרים חמורים כדוגמת עבירות מין חמורות, אשר בוצעו בקטין. נוכח מחדל חקירתי זה יודגש כי לא זו ואף זו אלא גם בתיקי רצח, מורכבים ומסובכים ביותר.

ב. העדרה של ראיה, ייזקף לחובת התביעה במסגרת הכרעת הדין כאשר הינה עוד נקודה לטובתו של הנאשם בעת שיישקל מכלול הראיות, עת בית המשפט יושב על המדוכה ראה “(ע”פ 4384/93 מליקר נ’ מדינת ישראל (כבוד השופט קדמי); רע”פ 8713/04 רצהבי נ’ מדינת ישראל (כבוד השופט עדיאל); ע”פ 10735/04 גולדמן נ’ מדינת ישראל (כבוד השופטת נאור) (ההדגשות שלי – ח.א.) וראה ע”פ 5386/05 בילל אלחורטי נ’ מדינת ישראל, פורסם במאגר המשפטי נבו”.

ג. “לרשויות החקירה – ובראשן המשטרה – “התפקיד האחראי של גילוי הפושע ואיסוף חומר הוכחה מפליל, תפקיד הנעוץ באינטרס להגן על הציבור ע”י הבאת הפושע על עונשו”. אל מול זאת, עומדות זכויות היסוד של הפרט: הזכות לחיסיון מפני הפללה עצמית, זכות ההיוועצות, הזכות להליכי חקירה חוקיים והוגנים, הזכות להליך הוגן וראוי ועוד. חובות האמון וההגינות של רשויות החקירה מצריכות אותן לכבד זכויות אלה.

ד. “על החוקר המשטרתי לזכור תמיד כי בכבדו את הזכות הזאת, הרי הוא עושה כדי לבצע את החוק לא פחות מאשר בעת שהוא ממלא את תפקידו לגלות את בעל העבירה ולאסוף עדות שתבטיח את הרשעתו וענישתו, ואילו בשעה שהוא מחלל את אותה זכות, הרי יש בכך משום הפרת החוק וגם הזמנת האזרח להפרו”.
עונש על רצח רק נזכור מאסר עולם חובה !
לסיכום – על המשטרה לאסף ראיות גם ככאלה שיש בהם להביא לזיכוי שכן, מטרת החקירה המשטרתית אינה מציאת ראיות להרשעתו של חשוד, אלא מציאת ראיות לחשיפת האמת, בין אם ראיות אלו יובילו לחשיפת האמת או אם להרשעתו של החשוד.

עורך דין פלילי ותעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, במהלך ההתמחות התמחה עורך דין אליה במשרד העוסק אף הוא במשפט הפלילי ודיני תעבורה. למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, העוסק בתחום התעבורה ומשפט פלילי הוא כבעליו וכמי שייסד משרד זה. כיום המשרד מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות- אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.
עורך דין מקצועי עזר לי מאודלכל אורך התהליך הציג את הדברים בשקיפות מלאהיחס אדיב ושירות מעולה
Daniel
Daniel
14:05 11 Mar 20
אליענה אליאן פרנסיס
אליענה אליאן פרנסיס
22:45 10 Mar 20
עו״ד תותח!! בעל יכולות חיוביות נתינה מעל או מעבר , ממליץ בחום !!
ארגה אנדשאו
ארגה אנדשאו
08:05 10 Mar 20
עורך דין מעולה! לא יכולתי לבקש יותר טוב. נותן מיליון אחוז מעצמו ודואג מעבר. מחויב לעבודתו בצורה יוצאת דופן.תודה רבה חיים!
miri oshri
miri oshri
19:02 17 Feb 20
עורך דין מקצועי, סבלני , בעל הבנה והתנהלות נכונה מול הלקוחות ויילך עם התיק עד הסוף.ממליצה בחום!❤️
אלינה שצברק
אלינה שצברק
12:00 10 Feb 20

צור קשר

 • מפת אתר

 • פוסטים אחרונים

 • Tags

 • אזורי שירות

 • צור קשר לכל שאלה אנו כאן כדי לסייע

  Call Now Button
  small_c_popup.png

  Let's have a chat

  צור קשר לכל שאלה אנו כאן כדי לסייע

  Open chat
  1
  היי, צריך ייעוץ ?
  כתוב הודעה או התקשר.
  Powered by