שימוע פלילי

עודכן לאחרונה ב יוני 14, 2021 ע"י חיים אליה

מהו שימוע פלילי ? שימוע לפני העמדה לדין ? שימוע מנהלי ? מכתב יידוע כל זאת ועוד במאמר הבא :

מכתב יידוע לשימוע פלילי בפרקליטות מה עושים ?

הליך של שימוע פלילי, עוגן בחוק (סעיף 60 א לחוק סדר דין הפלילי) רק בשנת 2000 ובעצם קביעתו הוא מוסיף זכות חשובה לנאשם – כאשר במקרים רבים, הליך זה אף הוביל לביטול של כתב האישום.
הליך השימוע הפלילי מתקיים כאמור בטרם הגשת כתב האישום ומיועד רק עבור נאשמים, אשר מואשמים בעבירה שהעונש בגינה הוא מעל ל-3 שנות מאסר.
חשוב לציין, כי במקרים בהם החשוד אשר עונה על הקריטריונים לשימוע פלילי, ולא קיבל את הזכות האמורה, יכול בהחלט כי בית המשפט אשר דן בכתב האישום יבטל את האישום העומד כנגדו. אילו יעלה הנאשם טענה כנגד הליך זה, שכן אחרת, אילו לא יעלה את הטענה האמורה בטרם החל שמיעת ראיות משקלה של הטענה יהיה אפסי ובית המשפט לא יקבלה.
מכיוון שהליך זה יכול להיות בעל השפעה רבה על עתיד הנאשם, ההמלצה היא להיוועץ ולהסתייע בעו”ד שהינו עורך דין פלילי מנוסה ומקצועי בכתיבת טענות או בפגישת הנאשם (חשוד)  עם יחידת התביעות לשימוע פלילי.

מהו מכתב יידוע ?

מכתב יידוע הינו מכתב היוצא מיחידת התביעות או הפרקליטות לידי הנאשם (חשוד)  המיידע כי כנגדו עתידים פרקליטות או תביעות להגיש כתב אישום כנגדו. מכתב זה בעיקרו ליידע כי יכול לבוא ולטעון טענות בטרם יחליטו אם להגיש כתב אישום אם לאו.

שימוע פלילי לפני העמדה לדין  ויכולותיו בסיוע לנאשם

הדיעות אומנם חלוקות לגבי השימוע הפלילי ורמת האפקטיביות שלו, אך אין כל ספק שחוק זה טומן בחובו יתרונות שונים עבור הנאשם.
ראשית כל, במידה ומדובר בנאשם חף מפשע, זאת ההזדמנות שלו להוכיח את חפותו וזאת עוד בטרם פרסום המקרה – במקרים רבים, כאשר המקרה מגיע לבית משפט, הוא זוכה לפרסום וחשיפה, מה שיכול לגרום לנאשם לאבד את שמו הטוב גם במקרים בהם יוחלט בסופו של תהליך שהוא חף מפשע.
כתוצאה מהעובדה ששימוע פלילי יכול לסייע לחף מפשע לשמור על שמו הטוב, גם כל אותם נזקים אשר עלולים להיגרם כתוצאה מפגיעה בשמו כמו פיטורים מהעבודה ובחלק מהמקרים אף התפרקות המשפחה והמעגל החברתי, יכולים להימנע.
מהסיבה הזאת, חשוב מאוד לדאוג שהזכות לשימוע פלילי, אכן תצא אל הפועל, כאשר הנאשם מצדו אמור לעשות כל שביכולתו על מנת להציג את הראיות שלו בצורה הטובה ביותר – ברוב המקרים, עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום יסייע לו לצלוח את התהליך על הצד הטוב ביותר.

הליך בדיקת רישום פלילי

זכות נוספת אשר ניתנת לנאשם או לאדם עם רישום פלילי מלבד הנושא של שימוע פלילי, היא הזכות לבצע בדיקת רישום פלילי – אותו אדם רשאי לעיין במרשם הפלילי שלו אשר כולל את כל המידע בנוגע להרשעות הפליליות ומידע רלוונטי נוסף. אדם אשר מעוניין לבצע בדיקת תיק פלילי, יכול להעניק ייפוי כוח לעורך דינו על מנת שזה יעשה זאת במקומו.
בכדי שאותה בדיקת תיק פלילי תתאפשר – וישנן שפע של סיבות בגינן יעלה צורך בבדיקות הללו, על המבקש להגיע לתחנת המשטרה, עם תעודת זהות ואישור רלוונטי – כאמור, במידה ונבצר מאותו אדם להגיע לתחנת המשטרה בעצמו הוא יוכל לשלוח את מיופה הכוח מטעמו.

אישור העדר רישום פלילי

אחד מהנושאים אשר רק עצם המחשבה עליהם תגרום לבעלי הרישום הפלילי אי נוחות, תהיה במקרים בהם הם יידרשו לספק אישור העדר רישום פלילי או בשמו המוכר יותר – אישור העדר רישום פלילי.
משטרת ישראל היא הגוף אשר מוסמך להפיק את האישור המבוקש אשר מטרתו להעיד על כך שלבעל האישור אין הרשעות פליליות.

מה עושים במקרה בו צריך לתקן את הרישום הפלילי למחוק או לשנותו?

בעניין זה ראה מחיקת רישום פלילי וביטול הרשעה פלילית

חשוב לציין שעל פי החוק ישנם רק גורמים ספציפיים אשר אמורים לקבל גישה לאותו אישור המראה על העדר רישום פלילי – החוק אף אוסר על מעסיקים לבקש מהעובדים תעדות יושר – אך במקרים רבים חוק זה נאכף ואותם אנשים אשר מחזיקים ברישום פלילי, עלולים שלא להתקבל לאותו מקום עבודה ספציפי.

עורך דין תעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי, עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, עו"ד חיים אליה אף בוחן תנועה וחוקר תאונות דרכים, קרי, כמי שמגיש לבית המשפט חוו"ד משפטית על אירוע תאונה ומי הגורם האחראי לה ו/או חוקר במסגרת חקירה נגדית את הבוחן תנועה במקרה של תאונת דרכים, עשה דרכו במשטרה. כמו גם, מרצה בכיר (ומרכז אקדמי) לעורכי דין אחרים בתחום נהיגה בשכרות בלשכת עורכי הדין . למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות - אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.


    צור קשר לכל שאלה - אנו כאן כדי לסייע

    //