כתב אישום – הפצת מחלת הקורונה

כתב אישום – הפצת מחלת הקורונה

על מנת להגן על שלום הציבור, ממשבר הקורונה, המחוקק הישראלי, קבע עונשי מאסר ארוכים, לכל מי שהפיץ את מחלת הקורונה אשר מהווה סכנת נפשות, גם אם חולה קורונה בוצע את הפצת המחלה במזיד או מתוך רשלנות. מחלה זו, עשויה לפגוע קשות בקורבן, לגרום נזקים בלתי הפיכים ואף למוות. במדינות אחרות כגון ארה”ב, הפצת המחלה במזיד אשר מסכנת חיים, דינה כדין רצח במידה והקורבן נפטר ממחלת הקורונה.

הפצת מחלה קורונה כתב אישום מה עושים ואיך יוצאים מזה

הפצת המחלה ברשלנות או במזיד

מעבר לקנס על התקהלות יש בחוק העונשין בישראל, הוראות אשר מגנות על הציבור מפני עבירות העשויות לפגוע בו.

הוראת חוק העונשין תחת סימן י”א וכן, סעיף 218 המורה על איסור ביצוע מעשה בהתרשלות, כאשר בעקבותיו מחלה עשויה להתפשט ומדובר למעשה במגיפה שיש בה סכנת נפשות.

מדובר על עבירה אשר יש בה רכיב התנהגותי או נסיבתי, כאשר עצם פעולת ההדבקה מסכנת חיים של אנשים רבים.

עבירה זו, הינה עבירה פלילית השייכת ל-משפט הפלילי, לכל דבר ועניין בירת הפצת מחלת הקורונה בין אם היא מתבצעת ברשלנות או במזיד, כאשר מי שהפיץ אותה במזיד, כתב האישום עשוי להיות חמור יותר.

כאשר מדובר על הפצת המגיפה במזיד, יש להוכיח כי מעשיו של הנאשם בוצעו בכוונה ובמודעות מלאה, תוך הכוונה להפיץ אותה.

העונש אשר נקבע בגין מעשה זה הינו 3 שנות מאסר בפועל וכן, למי שהפיץ את המחלה מתוך התרשלות ומי שהפיץ את מחלת הקורונה במזיד, דינו 7 שנות מאסר בפועל.

כאשר מדובר על חבלה חמורה  בגופו של נפגע ממחלת הקורונה, כאשר חבלה זו אף עשויה לגרום למום חמור, עד לפגיעת קבע או פגיעה קשה באחד מאברי הגוף.

לפי סעיף 333 לחוק העונשין, החובל בחברו חבלה חמורה שלא כדין, עונשו 7 שנות מאסר בפועל וכן, על פי סעיף 329 {א’} לחוק העונשין,

מי שפוצע אדם וגורם לו חבלה חמורה, כאשר הכוונה היא להטיל בו נכות או מום ולגרום לו לחבלה חמורה שלא כדין, עונשו 20 שנות מאסר.

יש לציין, כי עבירת הפצת מחלה במזיד  או ברשלנות,עשויה להתבצע בשל מתן טיפול רפואי כגון טיפול כירורגי, כאשר פעולה זו, יש בה לסכן חיי אדם או לגרום לו לחבלה.

דבר זה, עשוי לקרות כאשר העבריין אינו נוקט אמצעי זהירות מספיקים. העונש הקבוע בחוק בגין מעשי פזיזות או רשלנות הינו 3 שנות מאסר בפועל.

מכאן, אם אדם או קבוצת אנשים, מוותרים על הוראת הבידוד שהוא ,מעשה העלול להפיץ מחלה,

למרות שהוא או הם מודעים להדבקתם של בני אדם אחרים, אנשים אלה חשופים לתביעה פלילית אשר עשויה להסתיים בהרשעה ועונש של עד 7 שנות מאסר.

חל איסור למי שעובר על הוראה חוקית ואת הוראת היסוד של כבוד האדם וחירותו, אשר רואה את האדם היחיד החי במסגרתה של חברה,

כאשר הפירושים שנקבעו הם הכרת מלוא החופש והרצון של הפרט כחלק מכבוד האדם. אם אדם פוגע בכבודו של אדם אחר, אדם זה אינו זכאי להגנה על כבודו אם הוא אינו מוכן להגן על כבוד זולתו.

 

כתב אישום הפצת מחלת הקורונה / הפצת מגיפת קורונה איך זה קורה ? 

ממש כמו כל הנגיפים הנשימתיים, הפצת מגפת הקורונה, נגרמת במגע ישיר עם החולה או מגע עם משטח מזוהם המכיל את הנגיף.

וכן, חשיפה לטיפות של הפרשות המגיעות מדרכי הנשימה של החולה, כאשר הפרשות אלה מופצות באמצעות שיעול או עיטוש. הנגיף עצמו,

מופץ באמצעות רסס של טיפות זעירות אשר משתחררות לחלל בעיטוש ושיעול, מה שהופך מקומות צפופי אדם להידבקות.

תקופת הדגירה של הנגיף, הינה 5 ימים אבל גם תוך יומיים ניתן לראות את סימני המחלה.

ישנם גם אנשים אשר נדבקו במחלה, לאחר 27 יום.

תסמיני המחלה הינם: חום גבוה מעל ל-38 מעלות צלזיוס, דלקת ריאות, אי ספיקת כליות.

אין עד היום חיסון למחלה או אפילו תרופה ספציפית נגד נגיף הקורונה. הטיפול בחולי הקורונה, מתמקד בהקלת התסמינים ובטיפול תומך כגון חיבור למכונת הנשמה.

יש לאמץ אמצעי הגנה מהמחלה כגון: שמירה על היגיינה אישית, שמירת מרחק של 2 מ’ ויותר מאנשים וכן, בידוד במשך 14 יום, למי ששהה במי שחלה במחלה.

יש לציין, כי שיעור התמותה ממגפה זו מוערך ב-2%. התסמינים של מגפת הקורונה, מופיעים אצל אחד מ-5 נשאים של הנגיף והם נמצאים בפוטנציאל גבוה של הדבקת אנשים אחרים.

ישנם הוראות של משרד הבריאות לגבי התנהגות מול המגפה וניתן להיכנס לקישור זה , על מנת לקבל מידע רב יותר:

נגיף הקורונה – משרד הבריאות

לדוגמא: אנשים שיש להם סימפטומים של המחלה, אינם רשאים ללוות חולים או לבקר אוכלוסיית קשישים. אם ניתן לעבוד מהבית, מוטב מאשר להיות בקרבה של עובדים נוספים.

חל איסור לנסוע יותר משני אנשים ברכב. יש להסתובב במרחב הציבורי רק אם קיימת חובה כגון קניות במרכולים או רכישת תרופות, רק כאשר הפנים מכוסות במסכה תקנית וכפפות חד פעמיות.

במרכולים או עסקים חיוניים אחרים, יפעלו על פי הוראות משרד הבריאות כאשר כמות הלקוחות תהיה מוגבלת וניתן יהיה ל-4 אנשים לעמוד ליד קופה במרחק של 2 מ’ מרחק האחד מהשני.

אנשים מגיל 60 וכאלה שהם בעלי מחלות כרוניות כמו: מחלת לב, סוכרת, לחץ דם גבוה, מחלות במערכת הנשימה עליהם להישאר בבתיהם ולא להסתכן לצאת למרחב.

אנו שומעים ביממה האחרונה על כמות החולים והמתים  בארץ וברחבי העולם,אשר הפכו לקורבנות הקורונה ולכן, עלינו להיזהר שבעתיים.

חולה מאומת הפצת מחלה

אנשים שחזרו מחו”ל כאשר במדינה זו הופץ נגיף הקורונה, עליהם להישאר בבידוד 14 יום.

גם אנשים ששהו במרכול, בית מרקחת או כל מקום סגור אחר, כאשר קיים מידע אמין, כי חולה קורונה שהה במקום זה, עליהם להישאר בבידוד 14 יום ולהמתין להופעת התסמינים במשך תקופה זו, באם הם קיימים.

גם באמצעות בדיקת PCR שהיא בדיקה מולקולרית כאשר באמצעותה, ניתן יהיה לאבחן חולה מאומת, אשר נדבק בנגיף הקורונה.

הבדיקה נעשית באמצעות מטוש אשר מוחדר לאף או דוגמה מחלל הפה. את המטוש שולחים למעבדת נגיפים. בדיקה זו, מצריכה צוות מיומן, אשר עבר הכשרה מקיפה בנושא.

בדיקה זו, נעשית רק למי שהוא בעל תסמינים של קורונה החלטה בדבר בדיקה זו, נעשית ע”י מוקד 101 של מד”א{מגן דוד אדום}.

את התוצאות לבדיקה, מקבלים בתוך שעות ספורות.

אם הבדיקה התגלתה חיובית, יש לבצע חקירה אפידמיולוגית , באמצעות ד”ר המתמחה באפידמיולוגיה  על מנת לאתר אנשים שהיו בקרבת החולה.

על מנת להשלים את החקירה, יש להשתמש באמצעים טכנולוגיים, לפי תקנות שעת חירום. מידע זה ישמש את משרד הבריאות בלבד וימחק בתום הצורך.

 

עורך דין הפצת מחלה

היום, בגלל משבר הקורונה, עורכי דין פליליים, מקבלים פניות בשל קנסות שקיבלו בגין הפרת בידוד,

למרות שבימים אלה, חלות החמרות נוספות לגבי סגר על מנת למנוע את מגפת הקורונה.

אם בעלי עסקים קיבלו קנסות גבוהים של 5,000 ש”ח וכן, כתב אישום, עליהם לפנות אל עו”ד פלילי שמתמחה בחוקי מגפת הקורונה.

אנו אף רואים ברשתות החברתיות אנשים שדיווחו על קנסות שקיבלו ולכן, הם פונים אל יו”ד הפצת מחלה, כאשר הפגישה הראשונה עם עוה”ד יכולה להוות ייעוץ ראשוני .

לרוב  עוה”ד ייעץ לשלוח טופס מקוון לביטול הקנס או ייערך נכונה להמשך הטיפול בתיק  לרוב הקנסות ניתנים בגין: הפרת חובת בידוד,

הפרת חובת דיווח, הפרת החובה להישמע להוראות שוטר לגבי איסור התקהלות או התכנסות במקום אחד. את הטופס המקוון,

יש להגיש תוך 30 יום מיום קבלת הקנס, או את הבקשה להישפט. בנוסף יש לצלם את תעודת הזהות של המבקש, חתימה ומסמכים רלוונטיים לבקשה.

במידה ואדם זומן לחקירה או שהוגש נגדו כתב אישום בגין הפצת מחלה במזיד, יש להתייעץ עם עו”ד מנוסה אשר יסייע בניהול ההליך הפלילי.

מדובר על עבירה שתוצאותיה עשויות להיות חמורות, כאשר ישנה אפשרות סבירה, כי התביעה תדרוש מאסר בפועל לתקופה ארוכה של כמה שנים.

עוה”ד הפלילי, יילחם באופן עיקש וישמור נאמנה על הזכויות והאינטרסים של לקוחותיו. המלחמה תהיה ממושכת ועקשנית מול מנגנונים שונים.

 

כתב אישום על הפצת מגיפת קורונה 

בתאריך ה-18 במרץ 2020, הוגש לראשונה בתולדות ישראל כתב אישום נגד אזרח אשר הפר את חובת הבידוד. צעד זה למעשה, מהווה את ציון הדרך המשמעותי ביותר במלחמה הלאומית בנגיף הקורונה.

למעשה זה תקדים, אשר בעקבותיו, יוגשו עוד הרבה כתבי אישום עד כה כבר נפתחו כ-90 תיקי חקירה נגד מפרי בידוד.

בנוסף, הוצאו 4 צווי סגירה לעסקים שהפרו את הנחיותיו של משרד הבריאות.

גם אנשים שארגנו חתונה רבת משתתפים בעיר מסוימת בארץ, עוכבו לחקירה וכן, ישנן 12 חקירות נוספות בשל חשדות להפצת מידע כוזב. לגבי אדם המואשם בהפצת הנגיף,  חוק העונשין בסעיף 218, קובע כי: ” מעשה העלול להפיץ מחלה שעונשה עד 7 שנות מאסר”.

לצורך ההרשעה עצמה, לא קיים ההכרח להוכיח, כי אדם מסוים נדבק במחלה. מה שנדרש הוא להוכיח שאדם העומד לדין, גרם למעשה מסוים,

אשר עלול להפיץ את מחלת הקורונה, אשר יש בה סכנת נפשות. לעבירה זו, עשויות להתווסף עבירות נוספות כגון הפרת הוראה חוקית כאשר מדובר על הפרת צווים,

לחלופין, הפרעה לעובד ציבור בעת מילוי תפקידו.

מה המדינה צריכה להוכיח ע”מ לעמוד בנטל להרשעה בכתב אישום הפצת מחלה ?

בחוק העונשין המדינה חייבת להוכיח יסוד נפשי של מודעות ע”מ לבסס את העבירה.

כך לדוגמא ככל והאדם העומד לדין יטען בחקירת המשטרה במסגרת ייעוץ לפני חקירה כי ככול ולא היתה לו כוונה להפיץ את המחלה

( ואז לא מתקיים הרכיב של היסוד הנפשי בעבירה ) אלא נסע ע”מ לצרוך טיפול רפואי או היה בדרכו לצאת לצורך חיוני אחר כדוגמת הצטיידות במזון או העברה של ילד לאחד ההורים או כל סיבה אחרת המניחה את הדעת, יכול וכתב האישום כנגדו יבוטל.

לחילופין להגיש בקשה לעיכוב הליכים בעניין זה שכן גם המדינה ובראשה הפרקליטות מבינים שאין מצב זה זהה למצב בו המשק והציבור מתנהלים באופן רגיל שכן מעבר לכתב האישום אשר ילווה גם בקנס כספי מאסר על תנאי בנוסף לכל רכיבי ענישה אחרים. ולכן, רק בשל סיבה זו יכול לבקש בקשה לביטול כתב אישום/ עיכוב הליכים עם תימוכין נוספים להביא לסיומו.

לכל שאלה או התייעצות / הבהרה אתם מוזמנים לפנות למשרד עורכי דין חיים אליה ושות’  077-530-9587 ריקי מנהלת משרד, או לנייד 0524-42-42-21 עו”ד חיים אליה.

עורך דין תעבורה חיים אליה

עורך דין תעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, במהלך ההתמחות התמחה עורך דין אליה במשרד העוסק אף הוא במשפט הפלילי ודיני תעבורה. למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, העוסק בתחום התעבורה ומשפט פלילי הוא כבעליו וכמי שייסד משרד זה. כיום המשרד מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות- אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.

צור קשר

 • ראו מה לקוחות חושבים עלינו ( ביקורות גם מהפייסבוק וגם מגוגל )

  Kolin Tamara
  Kolin Tamara
  11:33 30 Apr 21
  עורך דין חיים אליה מקצועי ואלוף!!! טיפל לי בשני תיקים בבית המשפט הוריד לי נקודות והשיג את התוצאה הטובה ביותר... סבלני וזמין תמיד לכל שאלה ועזרה. ממליצה בחום מניסיון כמובן❤️
  meir hagbi
  meir hagbi
  14:30 27 Apr 21
  הגעתי אל חיים בדקה ה-99 ורגע לפני שהודתי בדוח מהירות שבכלל לא ביצעתי וחטפתי סתם 8 נקודות. אמרתי לעצמי שעם כאלה ביקורות חיוביות, שווה שאבדוק אותו רגע לפני שאני משלם ונכנע למשטרת ישראל.אני חייב לציין שמהרגע שכף רגלי דרכה במשרד שלו מיד הבנתי שהוא הולך לחלץ אותי מבעיה הזאת. הצורה בה הוא נרתם לשאול אותי שאלות לחקור ביחד את המקרה וכמות האיכפתיות שנשפכה ממנו זה באמת שאין לתאר במילים. אתה מרגיש ברגע שהגעת הביתה לאבא ואמא של התעבורה בישראל.חיכיתי בסבלנות לטלפון ממנו, ואכן זה קרה, ואחרי כמה זמן הוא חזר אליי עם התשובה הכי משמחת... הדוח בוטל!אז רגע לפני שאתם ממהרים לשלם ולהודות שווה לעצור לקפה אצל חיים, זה מציל חיים!אתה מלך! 💪😀
  צחית אורן
  צחית אורן
  16:42 06 Apr 21
  עו"ד חיים אליה מקצוען אמיתי.הגעתי אליו בדקה ה 99.9 לפני משפט.היה אדיב,סבלני וקשוב למקרה.מיד דחה את המשפט למועד מאוחר יותר.עודכנתי בכל דבר שקשור למשפטתמיד זמין לכל שאלה.תשלומים נוחים והכי חשוב התוצאה שהתקבלה היא בדיוק מה שקיוויתי ורציתי.ממליצה בחום רב.
  Victor Heifets
  Victor Heifets
  13:48 06 Apr 21
  הגעתי לעו"ד חיים איליה בעקבות ביקורות חיוביות באינטרנט, ולא טעיתי.לאורך כל הדרך, חיים הסביר בשקיפות ובסבלנות כל צעד וצעד, היה עימי בקשר שוטף, הסביר את כל האפשרויות וביחד התקדמנו בתהליך עד לסיומו המוצלח, במחיר הוגן ובמינימום השקעת מאמץ מהצד שלי.תודה רבה על השירות המעולה.ממליץ בחום!
  Eitan Shem-Tov
  Eitan Shem-Tov
  14:01 16 Mar 21
  עו״ד חיים אליה תותח אמיתי. מקצוען בתחומו, ישר והגון במחיר.הציל אותי משלילה.שירות מהיר ומענה לכל השאלותמומלץ בחום-לא תתאכזבו
  יוסי שטרן
  יוסי שטרן
  11:06 01 Mar 21
  חיים מקצוען אמיתי, היה קשוב למקרה שלי . ניהל את התיק בעינייני בצורה מקצועית ומוצלחת. עדכן אותי בכל פעם בהתקדמות הטיפול עד לסיום מוצלח שלו. תודה רבה
  שיראל זוהר
  שיראל זוהר
  19:48 28 Feb 21
  עורך דין מאוד מקצועי!! שירות מעל לכל כל שאלה כל פנייה מיד נענה . בזכותו ניצלתי מעונש כבד ממליצה בחום
  shahar mor
  shahar mor
  19:29 27 Feb 21
  עורך דין רציני ענייני ועבוד מצוין במבחן התוצאה סיימתי עם הרישויון ביד , בלי נקודות ועם קנס קטן - מה אפשר עוד לבקש .
  אייל הרוש
  אייל הרוש
  13:59 18 Feb 21
  לא רק עורך דין בחסד עליון כזה שהצליח להציל אותי כבעל חברה מסחבת של דוחות תנועה מסובכים בהצלחה אדירהאלא אדם שמדבר בגובה העיניים זמין סובלנילא מובן מאליו אופן הטיפול בי כלקוח ומעל לכל התוצאות שהשיג מומלץ בחום
  קאסה טסרה
  קאסה טסרה
  17:54 30 Dec 20
  חיים אליה עורך דין טיפל בתיק שלי בהמשך שנה בצורה הכי טובה שיכולתי לבקש ,ובעבודה מקצועית ויסודית תמיד היה לי זמין לשאלות וכל דבר שרציתי מומץ בחום ובאהבה .תודה רבה ❤️
  גלעד פרומין
  גלעד פרומין
  09:21 13 Dec 20
  פניתי בשאלה בווצאפ, קיבלתי מענה מהיר אדיב ומקצועי. גם האתר מאוד עוזר באינפורמציה. מומלץ!
  Taii Klein
  Taii Klein
  16:28 07 Dec 20
  אם אתם מחפשים עורך דין אכפתי, מקצועי ומסור הגעתם למקום הנכון. עורך דין חיים אליה ליווה צמוד את התיק שלי עד לסיומו. אני ממליץ!
  abraham dana
  abraham dana
  14:43 07 Dec 20
  נתפסתי במהירות של 50 קמש מעל המותר ושללו לי את הרשיון מיידי במינהלי ל30 יום ללא סיבה מוצדקת.חיפשתי עורך דין מקצוען ומצאתי את חיים אליה שבאותו שבוע הגיש ערעור והחזיר לי את הרשיון בסופו של דבר במשפט הוציא אותי בקנס בלבד.נהנתי מאוד מהשירות מהמקצועות ומהזמינות.תודה עו״ד חיים אליה על הכל תמיד ימליץ עליך למכרים וחברים.
  משה דמקה
  משה דמקה
  10:21 26 Oct 20
  לאחר תאונת דרכים בשבת הייתי בלחץ ולא ידעתי לאן לפנות, חיפשתי באינטרנט עורך דין לתעבורה עם חששות כי לא ידעתי על מי אני אפול. ומשמיים נפלתי על חיים ומאותו רגע שהתקשרתי אליו הבנתי שהגעתי לעורך דין הנכון, שפינה בשבילי בשבת הכל וקבע איתי פגישה תוך שעה מרגע השיחה, אין מילים שיתארו את רמת האיכפתיות והדאגה לפני כל דבר, ורק להרגיע ולתת אופטמיות למצב.הכל פשוט ברמה הכי חברית וליווי הכי מקצועי שיש והבנה אין סופית לכל דבר שצריך.אז קודם כל תודה על הליווי, האיכפתיות וההבנה שלך .אני אישית מצאתי את הכי טוב שיכולתי למצוא ואני ממש ממליץ כי זה האיש הנכון לכל מקרה, זה מתחיל ביחס בתור בנאדם וזה ממשיך למקצועיות בטיפול התיק
  Yoram Koby
  Yoram Koby
  09:22 22 Sep 20
  נכנסתי למשפט מורכב וחיפשתי עורך דין טוב טוב מקצועי שיכול לעזור לי .קיבלתי המלצה על עו"ד חיים אליה .וכבר בהתחלה הרגשתי שאני בידיים טובות עבודה מקצועית לעילא .ליווי לאורך כל הדרך סבלנות לכל שאלה או בעיה .יחס אישי .בקיצור מומלץ בחום
 • פוסטים אחרונים

 • צור קשר לכל שאלה - אנו כאן כדי לסייע

  בוא נדבר
  small_c_popup.png

  Let's have a chat

  צור קשר לכל שאלה אנו כאן כדי לסייע

  לחץ ליצירת קשר
  1
  כתוב לנו בווצאפ.
  היי, צריך ייעוץ ?
  כתוב הודעה או התקשר.