משפט צבאי

עודכן לאחרונה ב יוני 23, 2021 ע"י חיים אליה

משפט צבאי 

משפט צבאי הוא הליך אשר יכול להתנהל נגד חיילים בסדיר, חיילים במילואים או אזרחים אשר עובדים בצה”ל.
החוקים של המשפט הצבאי חלים על החיילים ועל עובדי צה”ל עד ליום בו הם משתחררים מהצבא או מפסיקים את עבודתם במסגרת הצבאית.

מי שמתעניין בתחום של משפט צבאי חוקים, עתיד לגלות שהרשימה היא איננה קצרה, כאשר, בין החוקים הבולטים שבה נוגעים לאיסור על היעדרות מהשירות הצבאי ללא אישור. חוקים בולטים נוספים נוגעים לסירוב פקודה, הפקרת נשק ועוד..
בדומה למשפט האזרחי, גם כאשר זה נוגע למשפט הצבאי לחיילים יש חובות וזכויות, כאשר חיילים אשר עוברים על חוקיו של משפט צבאי צפויים לקבלת עונשים בצבא ובמקרים רבים הם אף יקבלו מעצר צבאי, עד לסיום הליך חקירת מצ”ח אשר מתקיימת כנגדם.
חשוב לציין, שבדומה למשפט האזרחים גם במשפט הצבאי באפשרותם של החיילים להסתייע בעורך דין אשר בקיא בתחום של משפט צבאי.

מחשב 768x644 1

משפט צבאי – הזכויות של החייל

כאמור, אחד מהזכויות הבסיסיות והחשובות ביותר של כל חייל אשר מואשם בעבירה מסוימת או שמצא את עצמו במסגרת של מעצר צבאי, היא הזכות לייצוג משפטי.
קיימת חשיבות גבוהה שאותו חייל יבחר בקפידה את עורך הדין אשר ילווה אותו וייצג אותו בתהליך וכחלק מכך, גם יוודא שלעורך הדין הנבחר יש ניסיון ורקע ממשי בכל מה שקשור לנושא של משפט צבאי חוקים.
כמובן, שעורך הדין ידע לעשות סדר לחייל ולבני משפחתו – אשר במקרים רבים נוטים להתבלבל בין עבירה צבאית לעבירה פלילית – ההבדלים בין 2 העבירות באים לידי ביטוי הן בסוג העונשים והן בחומרתם – כאשר עונשים בצבא כוללים בדרך כלל מעצר במחבוש וכאשר מדובר בעונשים פליליים, החייל הנאשם יהיה חשוף לרישום פלילי – גם אם המשפט מתבצע במסגרת של בית דין צבאי.
ההבדלים בין שני המקרים הללו יכולים להצריך פנייה לעורכי דין בעלי תחומי התמחות שונים – במקרה של עבירה צבאית יש לפנות לעורך דין צבאי ובמקרה של עבירה פלילית, יש לפנות לעורך דין פלילי אשר מתמחה בין היתר גם בתחום הצבאי.

משפט צבאי – הסוגים השונים של העבירות

כאמור תחום המשפט הצבאי עוסק בכל עבירה אשר חייל או עובד בצה”ל ביצע במהלך שירותו או עבודתו. אלו יכולות להיות כאמור, עבירות פליליות כגון:

נהיגה בשכרות.

שימוש בסמים.

עריקות רישום פלילי.

סמים בצבא.

תביעות משרד הביטחון.

נפקדות מהצבא.

עריקות מהצבא.

כיצד לקבל פטור מצה”ל?

איפה מתקיים המשפט של החייל

 חייל אשר מואשם בעבירה וכתוצאה מכך, מוזמן למשפט יעבור את התהליך המשפטי באחד מאותם בתי דין צבאיים.
חייל אשר הואשם בביצוע עבירה, חשוף לשורת עונשים בצבא ובין היתר: אתראה, ריתוק, נזיפה, קנס כספי, הורדה בדרגה וימי מחבוש – בדומה למשפט האזרחי, גם במשפט הצבאי, עונשי המחבוש יכולים להיות עונשים בפועל או על תנאי.
חשוב כאמור לציין שההמלצה עבור חייל אשר ביצע עבירה ומועמד לדין בגינה, היא להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בתחום ולא יסתמך על תקדימים או ספקולציות.
עורך דין מקצועי ומנוסה, יוכל לסייע לחייל גם בתהליכי בהם מתבצעת כנגדו חקירת מצ”ח – וימליץ לו כיצד להתנהל בתהליך ומה לספר ואיך וגם במקרים בהם אותו חייל נעצר עד לתום ההליכים – עורך הדין יוכל למנוע מקרים של הארכת המעצר של אותו החייל.

לסיכום – מהסיבות הללו שירותיו של עורך דין הבקיא בעולם המשפט הצבאי הינו חיוני וחשוב כבר בשלבים המוקדמים ביותר של התהליך.
כמובן, שבכדי ליהנות מכל היתרונות הטמונים בשירותים שכאלו, חשוב לבחור את עורך הדין בתבונה ובחירה בעו”ד חיים אליה, תהווה ללא כל ספק את הבחירה הטובה ביותר.

עורך דין תעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי, עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, עו"ד חיים אליה אף בוחן תנועה וחוקר תאונות דרכים, קרי, כמי שמגיש לבית המשפט חוו"ד משפטית על אירוע תאונה ומי הגורם האחראי לה ו/או חוקר במסגרת חקירה נגדית את הבוחן תנועה במקרה של תאונת דרכים, עשה דרכו במשטרה. כמו גם, מרצה בכיר (ומרכז אקדמי) לעורכי דין אחרים בתחום נהיגה בשכרות בלשכת עורכי הדין . למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות - אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.


    צור קשר לכל שאלה - אנו כאן כדי לסייע

    //