תקיפת שוטר

עודכן לאחרונה ב יוני 14, 2021 ע"י חיים אליה

תקיפת שוטר – בהתאם לחוק העונשין ס’ 273  לחוק העונשין ולפיו כל התוקף שוטר בשעת מילוי תפקידו כחוק דינו מאסר 3 שנים ולא פחות מחודש ימים.

ובהמשך סעיף 274 לחוק מוסיף ומעבה את נסיבות תקיפת שוטר ולפיו אף אם התכוון להכשיל את השוטר בשעת מילוי תפקידו, ומוסיף בנשק קר או חם ובתקיפה בצוותא של יותר משני אנשים דינו מאסר 5 שנים.

סעיף 275 אף מקשה יותר שכן סעיף 275 לחוק העושה מעשה בכוונה להפריע לשוטר שכן יורד לרמה של הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו.

ולפיכך, ישנם כמה סוגים ופרושים של החוק בנושא מילוי תפקידו של שוטר ובהפרעה למילוי תפקידו שהעונשים בגין מעשים אלו נעים בין מינימום חודש מאסר ועד ל 5 שנים מאסר אחרי סורג ובריח.

3

שאלת ייצוג עורך דין פלילי בנושא תקיפת שוטרים כבדת משקל, שכן עורך דין פלילי יהיה מודע לנסיבות התקיפה לראיות ולחומרת כתב האישום כנגד תקיפת שוטר ויכול במקרים רבים לעזור בהוכחות ובהצגת הנסיבות כהווייתן ולא כפי שהתביעה מציגה בדרך כלל בצורה בוטה וחמורה. ניתן להבין זאת מאחר שבבסיסה של עבירה מסוג תקיפת שוטר ישנו היבט הרתעתי שכן המשטרה נועדה להגן על האזרח ולא ניתן לחשוב אחרת, אלא להבין את הנסיבות בין מקרה למקרה.

האם ניתן לפנות למח”ש במסגרת תלונה על תקיפת שוטר ?

ראשית נסביר מהו מח”ש (מחלקה לחקירת שוטרים – גוף אשר נמצא תחת פיקודה של המשטרה ולא גוף עצמאי שאינו תלוי באף גורם וכאן בדיוק הטעות שהרי הגוף שנמצא במשטרה אחראי על השוטרים והוא ככקובע אם השוטרים נהגו כשורה אם לאו במילים אחרית ומשפטיות – אם לסגור תיקים אם לאו).

מהם סמכויות מח”ש בעניין עבירת תקיפת שוטר ?

סמכויותיה של המחלקה לחקירת שוטרים  – מוסמכת לחקור תלונות נגד שוטרים לרבות שימוש מופרז ולא מוצדק בכוח על ידי שוטר במסגרת מילוי תפקידו.

כמו גם – חוקרת עבירות מסוג אילו שוטרים אשר חשודים שבמסגרת מילוי תפקידם נהגו שלא כראוי לשוטר בעת מילוי תפקידו (כולל שוטרי מג”ב), ומוסמכת לחקור את התלונה גם אם לא מדובר בעבירה שהעונש לצידה עולה על שנת מאסר. במקרה שבו מדובר על עבירת תקיפת שוטר מח”ש צריכה לזמן את השוטר לחקירה. 

מהי דרך הטיפול במח”ש ? 

דרך טיפול  – כל אדם רשאי לפנות למח”ש בתלונה אם יש בידו מידע ביחס לעבירה שביצע איש משטרה בין אם מגיש התלונה קורבן עבירה או עד לעבירה לחילופין המידע הגיע אליו ממקור כלשהו לדוגמא התקשורת או אמצעי המדיה פייסבוק וכדומה. את הפניה ניתן להגיש בדואר, פקס, בדואר אלקטרוני או ישירות במשרדי מח”ש השונים בתיאום מראש. בתלונה חשוב לציין את פרטי המתלונן המלאים, תיאור מפורט של האירוע ופרטים אודות השוטר ומעשיו, יש לנסות ולהסיג פרטי זיהוי מדויקים ככל שניתן של השוטר מבצע העבירה ולאסוף את מירב הראיות בהתרחשות האירוע כגון צילומים, עדויות, וכדומה, להכין עותקים ולצרף לתלונה.

האם ניתן לערער על החלטת מח”ש ?

בהחלט שכן ניתן לערער על החלטה לגורם מקצועי גבוה יותר.

לסיכום – ככל שרמת הראיות המוצגת לעורך דין פלילי מומחה אשר לו היכולת להבין את הראיות העדויות ולהסיק עד כמה הטיפול יהיה אפקטיבי כנגד השוטר שביצע את העבירה. ראוי שיעשה כן כי אחרת התלונה תיגנז.

פנו עוד היום לקבלת ייעוץ משפטי ללא עלות לעו”ד חיים אליה.

דוא”ל : [email protected] נייד: 0524-42-42-21  משרד: 077-530-9587

עורך דין תעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי, עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, עו"ד חיים אליה אף בוחן תנועה וחוקר תאונות דרכים, קרי, כמי שמגיש לבית המשפט חוו"ד משפטית על אירוע תאונה ומי הגורם האחראי לה ו/או חוקר במסגרת חקירה נגדית את הבוחן תנועה במקרה של תאונת דרכים, עשה דרכו במשטרה. כמו גם, מרצה בכיר (ומרכז אקדמי) לעורכי דין אחרים בתחום נהיגה בשכרות בלשכת עורכי הדין . למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות - אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.


    צור קשר לכל שאלה - אנו כאן כדי לסייע