זימון לבית משפט תעבורה ללא עורך דין מה עושים ?

עודכן לאחרונה ב יוני 7, 2024 ע"י חיים אליה

תקציר המאמר: במאמר זה אסביר מהו זימון למשפט תעבורה? כיצד מתנהל משפט תעבורה ללא עורך דין ועם עורך דין – "זימון לבית משפט תעבורה", או בית משפט לתעבורה משפט תעבורה ללא ייצוג הולם מה ההשלכות? עו"ד תעבורה מדוע כדי להתייעץ או לשכור את שירותיו ? תוך שאפרט פיסקה פיסקה, שלב אחרי שלב, על מנת להציג כיצד יש להתנהל מול התביעה, אסביר איך להתכונן למשפט תעבורה? איך להתנהל במסגרת דיון הוכחות ואף במסגרת דיון "הקראה". המאמר מחולק לשלבים ופסקאות על מנת להקל על הקריאה ולהבין את ההליך המשפטי.

כבר עכשיו אומר שאני לא ממליץ להגיע לבית משפט לתעבורה כנאשמים לבד, ללא עורך דין. בטח שללא ייעוץ קודם שכן עבירה שנראית כעבירה פשוטה, ולא מהותית בסופה יכולה להיגמר בפסילה ארוכה קנסות כבדים ופסילות או מאסרים על תנאי. בבית משפט הרגש וסלחנות לא עובדים אלא בית משפט פוסק לפי הדין ולא בשל רחמי שמיים.

תוכן העמוד – בעמוד זה נדבר על :

מה ההבדל בין הזמנה לדיון בבית משפט אזרחי או תעבורה לבין הזמנה לבית משפט תעבורה

מערכת בתי המשפט – אפרט מה ההבדל בין הזמנה לדיון בבית משפט אזרחי או תעבורה לבין הזמנה לבית משפט תעבורה בלבד. במידה וקבלתם הזמנה לדיון בבית משפט יכול להיות מצב שבו אתם תעידו בבית משפט כעדים (אזרחי או בית משפט לתעבורה), על מה שקרה ועל מה שחוויתם  וקלטתם ב-1 מחמשת החושים ראייה, שמיעה וכו'.

הזמנה לבית משפט תעבורה ?

קיבלתם הזמנה לבית משפט ( קרי, תעבורה משפט ללא עורך דין) על העבירה שביצעתם או על כתב אישום שהוגש כנגדכם. הפעם תופיעו בבית משפט תעבורה לא כעדים אלא נאשמים,

לרוב מצב זה קורה כאשר מתבצעת חקירה במשטרה או בוחן תנועה על עבירת תנועה או על תאונת דרכים והחליט להגיש כתב אישום ואת הזימון לבית משפט תעבורה מקבלים לאחר מכן בדואר.

בשלב הראשון ישנו דיון הנקרא “הקראה”. כלומר, מקריאים לנאשם את כתב האישום או במקרה זה את הדו”ח שהוא גם סוג של כתב אישום. לאחר מכן “הוכחות” – דיוני הוכחות יכולים להתנהל במועדים שונים ואין מספר מוגבל רק למועד אחד. (הוכחות פרשת תביעה והוכחות פרשת ההגנה).

לאחר מכן, “סיכומים” – ראשית סיכומי תביעה והגשת סיכומי הגנה. בשלב שלאחר מכן, “הכרעת דין” ועוד דיון נוסף של “גזר הדין”. כל זאת במידה וההליך לא הסתיים בהסדר טיעון כאשר הסדר טיעון הוא לרוב דיון אחד.

כאשר נהג הואשם בעבירת תעבורה, עליו להיעזר בעו”ד תעבורה ולא ללכת לבד

נהג / נאשם המשתמש בשירותיו של עורך דין ע”מ לעמוד על חפותו בהתאם לסדרי הדין והראיות. כנגד כתב האישום המוגש לבית המשפט בדרך הטובה ביותר או שיפחית בעבירות המיוחסות לו ב-דו”ח. אם הנהג הורשע, עוה”ד יציג טיעונים רלוונטיים להפחתת העונש על בסיס נסיבות אישיות ופסיקות עבר.

הסיכוי להגיע לבית המשפט לתעבורה ללא עורך דין לדיני תעבורה ולצלוח במשפט הוא אפסי במיוחד שאין הנאשם יודע דבר בכל הקשור לנקודות תעבורה בהתאם ל-שיטת הניקוד החדשה. כך שעלול לא פעם למצוא עצמו מודה בעבירה קלה יחסית עם ניקוד גבוה מבלי לשנות את סעיף העבירה לעבירה עם ניקוד נמוך או ללא ניקוד כלל.

שלום! כדי להתכונן למשפט תעבורה, ישנם כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון

משפט תעבורה ללא עורך דין - משפט תעבורה ללא ייצוג

זימון לבית משפט לתעבורה

זימון לבית משפט תעבורה – כאמור קודם לכן, במשפט תעבורה מוגש כתב אישום, בגין עבירה בתחום דיני התעבורה, נניח נהיגה בשכרות, ולכן אם זומנתם לביהמ”ש לתעבורה, במיוחד אם זו לכם הפעם הראשונה תצא "הזמנה לדיון" ממזכירות בית משפט זימון זה
יהווה את אישור הכניסה לבית משפט לדיון אליו זומנתם אם זימון זה יהיה כעד או כנאשם. יש להיות מודעים לזכויותיכם וכן, לאופן ההתנהלות. שכן, עבירה על החוק ללא עורך דין משמעותה שהנאשם חייב להתנהל מול התביעה לבדו. 

זימון לבית משפט

זימון לבית משפט דואר רשום –
נהגים שמקבלים זימון לבית המשפט לתעבורה, עליהם להתייצב בתאריך המופיע ב-זימון לבית משפט, ולהכין את עצמם למשפט באמצעות ייצוג הולם של עורך לענייני תעבורה (אחרת יוצא כנגד הנאשם צו הבאה לבית משפט במידה ולא יכבד את ה- זימון לבית משפט ולא יופיע). בדיון הראשון ישאל הנהג ע”י השופט אם מודה או כופר. 

איך דוחים דיון בבית המשפט – משפט תעבורה זימון ? 

במידה והתאריך אינו מתאים, יש לבקש דחייה של מועד לדיון. אם באמצעות עורך הדין כאשר הנימוקים הינם סבירים או באמצעות אתר נט המשפט. אי התייצבות למשפט ללא בקשת דחייה, תוצאתה כי הנהג / הנאשם מודה ותגרום להחמרה בעונש ולמשפט שייערך שלא בפני הנהג, מה שיגרום לאישום מלא של הנהג העלול גם במקרים אחדים לפסילת רישיון נהיגה או עבודות שירות.

עבירות תנועה – משפט תעבורה

במקרה של תאונת דרכים או בכל משפט תעבורה, כאשר היו בה עדים ויתקיים משפט בגינה, יש להזמין את העדים שהם חיוניים למשפט. סעיף 73 לחוק המשפט {נ”מ} התשמ”ד 1984 אומר:” מי שהוזמן להעיד ולא נתייצב רשאי בית המשפט לצוות על הבאתו בפניו או להטיל עליו קנס שלא בפניו ואם הוזמן פעם נוספת ולא התייצב – מאסר שלא יעלה על חודש  ימים או קנס.”

זימון עדים לבית משפט פרשת תביעה או הגנה 

זכותו של כל בעל דין בביהמ”ש לתעבורה, לבקש זימון של עד מסוים אשר שמו מופיע בכתב האישום, או שהיה עד למקרה מסוים ושעדותו נחוצה לבירור עובדות מסוימות. הנאשם או עורך דינו, יבקשו זימון העד בכתב,
כאשר על הבקשה יש לציין את שמו של העד\ה מענו, פרטים נלווים וכדומה. יש לציין כי ביהמ”ש לתעבורה, רשאי לזמן עד מטעמו אשר אינו כבול כלל לעדים שזומנו מבין שני הצדדים.

ברירת קנס

ברירת קנס? מדובר על דוחות בהם יש אפשרות לשלם את הקנס או להגיש בקשה להישפט. ולכן השם של הדוח הוא גם ברירת קנס. הנהג מחליט אם לשלם או לא לשלם ואז לבקש להישפט.

דחיית משפט תעבורה

מבקשים לשלוח בקשת דחיית משפט תעבורה ולא יודעים לאן או למי ? אם קיבלתם זימון לדיון בתיק תעבורה שבו הנכם מואשמים והמועד אינו מתאים לכם, ישנה אפשרות לדחות את הדיון ולבקש מבית משפט דחיית משפט תעבורה. אך יש להצטייד בנימוקים הולמים ומתאימים ולפעול באמצעות הגשת טופס בקשה לדחיית מועד הדיון בפני מזכירות ביהמ”ש לתעבורה שבו אמור להתקיים הדיון.

בנוסף, יש לעקוב אחר החלטת השופט שדן בתיק התעבורה באמצעות מרכז מידע של ביהמ”ש למשל אם התיק מתנהל בבית משפט לתעבורה בפ"ת אזי יש לפנות לבית משפט בפתח תקווה –  בית המשפט לתעבורה – מחוז מרכז – פתח תקווה. שימו לב שלבתי משפט יש מרכז מידע בו ניתן לקבל הסברים על דיונים.

בירור תאריך משפט תעבורה

זימון לבית משפט תעבורה ותאריך דיון – לעיתים נהגים אינם מקבלים את הזימון למשפט בבית המשפט לתעבורה. ולכן, במקרים אלה יש לפנות למזכירות בית המשפט, (כל מזכירות בית משפט ולא דווקא מזכירות בית משפט לתעבורה), אלא כל בית משפט לשם בירור תאריך משפט תעבורה, במידה ואינכם מיוצגים, יש עוד דרך להידרש לבירור תאריך משפט תעבורה באמצעות מרכז המידע הארצי שמספרו 02-6593333. יודגש כי אם מיוצגים ע”י עו”ד לתעבורה, עוה”ד ידע מה התאריך שנקבע למשפט.

בירור זימון לבית משפט

במידה והואשמתם בעבירה תעבורתית ואינכם יודעים מתי יתקיים המשפט, יש לפנות אל עוה”ד שמייצג אתכם או לפנות למרכז המידע הארצי בירושלים שמספרו: 02-6593333

בדיקת זימון למשפט תעבורה

אם אתם יודעים כי עליכם להתייצב למשפט בביהמ”ש לתעבורה אך אינכם יודעים מתי יש לפנות לעוה”ד המטפל בייצוג שלכם, או לפנות אל מזכירות ביהמ”ש לתעבורה או לפנות למרכז המידע הארצי בירושלים אשר מספרו הוא: 02-6593333

אי התייצבות לדיון בבית משפט תעבורה

אם נהג מקבל הזמנה לדין וכתב אישום על עבירת תעבורה שביצע, כשאר התאריך לדיון מופיע, עליו להתייצב כנדרש ממנו או להגיש בקשה לדחיית מועד הדיון ולעקוב אחר החלטת ביהמ”ש.

בתי המשפט לתעבורה, רואים בחומרה אי התייצבות למשפט, דהיינו אי התייצבות לדיון בבית משפט תעבורה וזאת לאחר שהוזמן עי שוטר בעת ביצוע העבירה כאשר הם מנמקים את אי התייצבותם למשפט כזלזול בביהמ”ש. אם הנאשם לא יופיע ולא הודיע על דחייה, ביהמ”ש רשאי לשפוט אותו שלא בפניו. גם במקרה זה עו"ד תעבורה יכול לבקש לבטל את פסק הדין בכפוף לתצהיר מאומת וכך למעשה לגרום לביטול העונש.

זימון לדין ?

התייצבות מחייבת כשנקבע תאריך דיון על עבירת תעבורה במידה ואתה לא מייצוג ע"י עורך דין. אם נהג מקבל הזמנה לדיון וכתב אישום על העבירה גם אם מדובר בעבירה קלה, יש להתייצב כנדרש אל הדיון או להגיש בקשה לדחיית מועד הדיון ולעקוב אחר החלטת ביהמ"ש בין אם לגשת למשפט תעבורה אם לאו.

לסיכום – כדי להתכונן למשפט תעבורה, משפט תעבורה ללא ייצוג, ישנם כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון:

 1. צרו קשר עם עורך דין תעבורה שיכין אתכם לקראת המשפט – מה להגיד, מה לא להגיד וכדומה בהנחה ובחרת לוותר על עו"ד אתה חשוף לפי 3 מהעונשים ואם מדובר בפעם שניה באותה עבירה באותם 4 שנים אחורה אז קנסות כבדים ואף פסילה על תנאי.
 2. דאגו שעורך הדין גם ייצג אתכם במשפט עצמו כדי להוכיח את טענותיכם מבחינה משפטית.
 3. שמרו את כל המסמכים תוך שילוב של דיני ראיות.
 4. נהגו באופן מכובד בבית המשפט. התנהלו בהתאם למצופה מכם באולם בית המשפט.
משפט תעבורה ללא עורך דין מה עושים חיים אליה

ובאופן פרקטי איך יש להתכונן למשפט תעבורה ? ולהימנע מ-פסילה עד תום ההליכים ?

 1. משפט תעבורה ללא עורך דין, איך להתכונן למשפט תעבורה?
 2. איסוף מידע ומסמכים: קח איתך את כל המסמכים הרלוונטיים למקרה, כולל דו"חות משטרה, תמונות מזירת התאונה, וכל מסמך אחר שיכול לתמוך בעמדתך.
 3. הכנת עדויות: אם יש עדים שראו את האירוע, וודא שהם יכולים להגיע למשפט או לספק עדות בכתב דע שאסור לך לשוחח עם העדים או עם מי שכתוב בכתב אישום אלא אם מדובר במשפחה.
 4. לימוד החוקים פסיקה וספרות בכל מקורה ומקרה עם סנכרון של משרד הרישוי: חשוב להבין את החוקים והתקנות הרלוונטיים למקרה שלך. זה יכול לעזור לך לבנות את הטיעונים שלך ולהבין את האפשרויות המשפטיות שעומדות בפניך.
 5. הטיעונים ישמעו אחרי שלב הוכחות בתיק במסגרת חקירה נגדית וראשית ולאחר מכן ישנו השלב הבא והוא טיעונים לעונש בתיק תעבורה במידה והשופט הרשיע הנאשם יטען לעונש בהתאם לחוק שיקול דעת בהבניית ענישה תיקון 113 לחוק העונשין, במידה ולא יטען כדבעי ולפי החוק והפסיקה הרי שהשופט יקבע עונש לפי המתחם המחמיר בעבירה.

לכל שאלה אנו כאן לרשותם, ייעוץ ראשוני ללא עלות,

טלפון (רב קווי) משרד 077-530-9587, ריקי מנהלת משרד.

למקרים דחופים יש לצור קשר לנייד 0524-42-42-21 (כפתור צור קשר בנייד) ישירות לעו”ד חיים אליה.

ראה מה אחרים חיפשו בנושא זה :

 • עורך דין תעבורה ברמת גן ובוחן תנועה חיים אליה

  עודכן לאחרונה ב יוני 11, 2024 ע"י חיים אליה בעמוד זה אסביר מה יתרונותיו של עורך דין תעבורה ברמת גן באילו תיקים פשר לפנות לעורך דין תעבורה באיזור רמת גן והסביבה הסבר על תפקידיו ועוד . עורך דין לדיני תעבורה ברמת גן בחיים המהירים של רמת גן, העיר שמרכזה שוקק חיים ודרכים עמוסות, לפעמים אנו…

 • הפעלת אור מהבהב (צ'קלקה של משטרה) או הפעלת סירנה ללא היתר תקנה 62 (א) לתקנות התעבורה

  עודכן לאחרונה ב מאי 25, 2024 ע"י חיים אליה בעמוד זה אפרט מה ניתן לעשות ואיך לטפל בזימון לדין מסוג הפעלת סירנה (צ'קלקה של משטרה) או אור מהבהב ללא היתר, מה הענישה בגין דו"ח ומדוע חשוב להתיעץ עם עו"ד בטרם הגעה לדיון. תקנה 62(א) לתקנות התעבורה עוסקת בהפעלת אורות מהבהבים ברכב ללא אישור מרשות הרישוי.מטרת…

 • בקשה להארכת מועד להישפט

  עודכן לאחרונה ב מאי 14, 2024 ע"י חיים אליה בעמוד זה אפרט מהי בקשה להארכת מועד להישפט (בהליך הארכת מועד להישפט המש נקרא גם – המ"ש). איך כותבים מה מצרפים לבקשה זו, לאיזה בית משפט מגישים בקשה להארכת מועד להגשת ערעור, ואסיים במתן דוגמאות כיצד בית משפט מאריך את המועד להישפט על מנת להימנע מפסילות…

עורך דין תעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, במהלך ההתמחות התמחה עורך דין אליה במשרד העוסק אף הוא במשפט הפלילי ודיני תעבורה. למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, העוסק בתחום התעבורה ומשפט פלילי הוא כבעליו וכמי שייסד משרד זה. כיום המשרד מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות- אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.


  צור קשר לכל שאלה - אנו כאן כדי לסייע