נהיגה רשלנית או נהיגה בחוסר זהירות

עודכן לאחרונה ב פברואר 26, 2022 ע"י חיים אליה

נהיגה ברשלנות או נהיגה בחוסר זהירות עו"ד תעבורה

בפקודת התעבורה ישנן הנחיות ותקנות התקפות לגבי כל הנהגים בישראל כולל נהגים אשר מצויים בקטגוריית “אוכלוסיות מיוחדות”.
המחוקק בחר בפרק 7 בחוק העונשין לו ייחד עונשים הבאים מפקודת התעבורה, ומפרט באופן נרחב בין היתר כיצד יש להתנהל מול עבירות שונות, בדיקת שכרות לעבירת נהיגה בשכרות בניהם בדיקת לגילוי סמים, בדיקת דם במקרה של תאונת דרכים ועוד.

בסעיף 62 לפקודה אשר מתמקד בנהג הנוהג בצורה רשלנית ובקלות ראש וקובע כי דינו שנתיים מאסר או קנס כנקבע בסעיף 61 (א)(3) לחוק העונשין, התשל”ז-1977. בניגוד לסעיף 62 לפקודת התעבורה נמצאת תקנה 21(ג) לתקנות התעבורה והגדרתה נהיגה בחוסר זהירות וללא תשומת לב מספקת.

רוצה לומר כי, בין שתי הוראות חיקוק הללו נמצאים פערים משמעותיים באשר לרישיונו של הנהג ולמה ?

ראשית נהיגה רשלנית זוהי נהיגה אשר המחוקק ביקש להטיל על הנהג אשר מורשע בעבירה זו לפחות 3 חודשים פסילת מינימום ועונשים נלווים הצופים פני עתיד (כגון: תנאי קנס ועוד). כלומר, לבית המשפט אין שיקול דעת אם לא להטיל פסילה אם לאו. בניגוד לכך בנהיגה בחוסר זהירות בית המשפט יכול מאד להימנע מלהטיל פסילה ורוב המקרים הללו נגמרים בפסילה על תנאי ללא עונשים נלווים הא ותו לא וזאת מכוח תקנה 21 (ג’) לתקנות התעבורה ועניינה נהיגה בחוסר זהירות.

איך המדינה יודעת מתי להגיש כתבי אישום בעבירה של נהיגה רשלנית או נהיגה בחוסר זהירות ?

ראשית, סעיף 62(2) לפקודת התעבורה והוא מכיל מספר מצבים. המחוקק רצה למנוע מצב בו נהג נוהג ברכב בצורה רשלנית והיא נלמדת מאופן הנהיגה בכביש אם עונה על האמור בסעיף – “נוהג רכב בדרך בקלות ראש, או ברשלנות, או במהירות שיש בה בנסיבות המקרה סכנה לציבור, אף אם היא פחותה מן המהירות המקסימלית”. כלומר, התביעה ו/או המשטרה יוצקים תוכן לעבירה באמצעות מה שהנהג ביצע או נחקר במשטרה.

ולכן, ככל והנהג יעבור ייעוץ לפני חקירה במשטרה כדבעי למדינה כלל לא יהיו מספיק ראיות ע”מ לבסס את עבירת נהיגה ברשלנות כמוה כ-3 חודשי פסילה בפועל.

ואם נחדד שוב, הרי שהמשטרה במס שפתיו של הנהג אשר נחקר ביחידת בוחנים או שוטר שראה את ביצוע העבירה בקלות יכולה להגיש כתבי אישום של נהיגה רשלנית.

כך, למשל במקרה של תאונת דרכים שבו מעורב נהג קטנוע אשר הרכיב נוסע איתו ללא קסדה או מקרה אחר בו המדינה מבקשת להגיש כתבי אישום של תאונת דרכים

(גם אם אין חבלות של ממש ורק גרימת נזק מהרף הקל נניח תמרור נפגע קלות ) עדיין תגיש כתב אישום בתאונת דרכים, כתוצאה מרשלנות לפי סעיף 62 לפקודת התעבורה. המדינה וכך המחוקק לאור ניסוח סעיף 62, צריכה ליצוק תוכן לסעיף זה, ולהסביר בבית משפט מהי נהיגה רשלנית ע”י נסיבות האופפות את המקרה, שכן נהיגה רשלנית מוכיחה כי נהג לא מתייחס בכובד ראש לחוקי התנועה בניגוד לנהיגה בחוסר זהירות סעי’ 21(ג) לתקנות התעבורה.

נהיגה ברשלנות – מה ניתן לעשות לנהג המואשם בנהיגה רשלנית?

ראשית, יש להיוועץ בעורך דין הבקיא בתחום התעבורה וכאשר מוגש כתב אישום מכל סוג, ומכל עבירה תהא אשר תהא, יש לבדוק את נסיבות המקרה עובדות הבאות בכתב אישם ומיד יש לתיקונו של כתב אישום על האופן שבו כלל לא תהיינה פסילה.

פנו למשרדינו לקבלת יעוץ ראשוני ללא עלות 0524-42-42-21, 077-530-9587.

ראה מה אחרים חיפשו :

 • רמזור אדום | מצלמת רמזור אדום

  עודכן לאחרונה ב אוקטובר 12, 2021 ע"י חיים אליה עבירת רמזור אדום, הינה אחת מעבירות התעבורה החמורות ביותר, אולם, עבירה זו שכיחה בקרב נהגים. בעמוד זה, אפרוס לפניכם את המידע והחוקים הקשורים ב-עבירת רמזור אדום המצולמת ע”י מצלמת רמזור. בין היתר במצבים הבאים : אי ציות לרמזור אדום, הזמנה לדין כאשר הנהג עובר באור אדום […]

 • פגיעה בהולך רגל לא במעבר חציה חוקים וענישה כל המידע העדכני 2022-2021

  עודכן לאחרונה ב ינואר 4, 2022 ע"י חיים אליה פגיעה בהולך רגל לא במעבר חציה לפי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, בישראל, כמות הנפגעים בתאונות הדרכים הם הולכי רגל וישראל היא המדינה המובילה בעולם לתאונות דרכים שבה נפגעים הולכי הרגל. ישנם 4 דפוסים המתארים את גרימת תאונות הדרכים: הולכי רגל מבוגרים אשר חוצים במעברי חצייה […]

 • עורכי דין תעבורה מומלצים / עורך דין תעבורה מומלץ ?

  עודכן לאחרונה ב נובמבר 26, 2022 ע"י חיים אליה עורכי דין תעבורה מומלצים/עורך דין תעבורה מומלץ – לא אחת אני נתקל במקרים בהם לקוחות אשר פנו אלי לייצוג, כבר סיימו את התיק אחרי גזר דין ו/או הרשעה ב-כתב אישום במטרה שאייצג בהליך ערעור לערכאה גבוה יותר (בתי המשפט מחוזיים או בית המשפט העליון). זאת מאחר […]

עורך דין תעבורה חיים אליה

חיים אליה עורך דין לתעבורה ומשפט פלילי, עו"ד אליה סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצלחה יתרה, עו"ד חיים אליה אף בוחן תנועה וחוקר תאונות דרכים, קרי, כמי שמגיש לבית המשפט חוו"ד משפטית על אירוע תאונה ומי הגורם האחראי לה ו/או חוקר במסגרת חקירה נגדית את הבוחן תנועה במקרה של תאונת דרכים, עשה דרכו במשטרה. כמו גם, מרצה בכיר (ומרכז אקדמי) לעורכי דין אחרים בתחום נהיגה בשכרות בלשכת עורכי הדין . למשרד הצלחות מוכחות רבות בתחום משפט הפלילי ודיני תעבורה, משרד עורכי דין אליה ברשות עורך דין חיים אליה, מונה עוד מספר עורכי דין במחלקות שונות ובענפי משפט שונים. במחלקה הפלילית ייחודיות וחשיבה אסטרטגית – ייצוג בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, במגוון עבירות - אלימות במשפחה, עבירות מין, עבירות רכוש, ייצוג בהליכי מעצר ימים / תום הליכים, ייעוץ לפני חקירת משטרה, ייצוג בוועדות שליש בכלא. הן עברייני נוער בדגשים על חוק הנוער, והן בגירים ובדין הרגיל. בתחום דיני התעבורה ייצוג במגוון עבירות: נהיגה בשכרות נהיגה, תחת השפעת סמים, מהירות מופרזת נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון, פסילות מנהליות דוחות תנועה/ קנסות, תיקי משרד התחבורה, מעצרים.


  צור קשר לכל שאלה - אנו כאן כדי לסייע